’ABD Mahmur’da askeri üs kurdu’

'ABD Mahmur'da askeri üs kurdu'

Irak Kürt Yöresel Yönetimi Peşmerge Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, ABD'nin Erbil'in Mahmur ilçesinde askeri üs kurduğunu belirtti. Eminki, yaptığı açıklamada,"ABD, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Havice operasyonuna katılan güçlere takviye için Kayyara Askeri Üssü.

21 Ocak 2018 - 09:34


Irak Kürt Yöresel Yönetimi Peşmerge Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, ABD'nin Erbil'in Mahmur ilçesinde askeri üs kurduğunu belirtti.

Eminki, yaptığı açıklamada,"ABD, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Havice operasyonuna katılan güçlere takviye için Kayyara Askeri Üssü'ndeki askeri malzemelerin çoğunu Mahmur'daki üsse taşıdı" dedi.

ERBİL'E 40 KİLOMETRE UZAKLIKTA

ABD'nin yeni üssü DEAŞ'a karşısında uğraş eden Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine takviye belirlemek için oluşturduğunu dile getiren Eminki, "Peşmerge'nin kontrolündeki Mahmur'un doğusunda kurulan üste çok sayıda ağır silah, top ve insansız hava araçları bulunuyor" diye konuştu. Mahmur ilçesi Erbil şehir merkezinin yaklaşık 40 kilometre güneybatısında yer alıyor.

ABD, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu dahilinde Irak ordusuna yardım devretmek için Mart 2016'da Kayyara Askeri Üssü'nü kurmuştu.

Kuzey Irak'a yaptırımlar felç edici olabilir!

 

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 8215 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..