Avrupa Birliği Türkiye Zirvesi başladı

Avrupa Birliği Türkiye Zirvesi başladı

Türkiye'nin üyelik sürecinin her yerde canlandırılması, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi ve sığınmacılar krizinin görüşüleceği AB-Türkiye Zirvesi başladı.

20 Ocak 2018 - 16:39


Türkiye'nin üyelik sürecinin her yerde canlandırılması, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi ve sığınmacılar krizinin görüşüleceği AB-Türkiye Zirvesi başladı. Zirvede Türkiye'yi Başbakan temsilcilik ediyor.

Zirvede onaylanması beklenen taslak kararlarda,  "her iki tarafın Türkiye'nin AB üyelik sürecini hızlandırılmasına gereksinim duyulduğu noktasında" aynı fikirde olan olduğu belirtiliyor. Tarafların senede iki kere uygun formatlarda doruk yapmayı kararlaştırdığı kaydedilen belgede, düzenlenecek zirvelerin, AB-Türkiye ilişkilerinin yanı sıra milletlerarası sorunları karşılaşmak için yerinde bir platform olacağı açıklama ediliyor.  

ÜYELİK MÜZAKERELERİ

Zirvede gündemi belirleyecek diğer bir konu da durma noktasına gelen üyelik müzakerelerinin tekrar canlandırılması. Fasıllar üzerindeki vetoların kaldırılması ve yeni fasılların açılması Türkiye açısından öncelik taşıyor.  

Türk tarafı, enerji (15. fasıl), idareli ve finansal politikalar (17. fasıl), hak ve esas haklar (23. fasıl), adalet, hür ve güvenlik (24. fasıl), eğitim ve kültür (26. fasıl) ile dış, güvenlik ve savunma politikaları (31. fasıl) edinmek üzere 6 faslın açılmasını istiyor. 

14 Aralık 2015'te, idareli ve mali politika başlıklı 17. faslın açılacağı kaydedilen taslakta, "Buna ek olarak Kurul, üye ülkelerin pozisyonlarına emrindeki olmaksızın, 2016'nın birincil çeyreğinde bir takım fasılların açılması için çalışmalarını tamamlayacak" deniliyor.

Taslak belgede hangi fasıllarla ilgili çalışmaların tamamlanacağı belirtilmiyor.

VİZE SERBESTİSİNDE 2016 VURGUSU

Belgede vize serbestisi konusuna da yer veriliyor. AB Komisyonu'nun mart ayında vize muafiyeti konusundaki ikinci raporunu yayımlayacağı belirli taslakta, "AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması'nın Haziran 2016'dan itibaren ayrıntılarıyla uygulanabilir olacağı" açıklama ediliyor. Anlaşmanın uygulanması durumunda Komisyon'un, üçüncü raporunu Ekim 2016'da yayımlayarak, vizesiz yolculuk için tavsiyede bulunması kayda alınıyor.

SIĞINMACILAR

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için finansman sağlanması da taslak kararlarda yer alıyor. Belgede, "AB, açılış olarak 3 milyar avro kaynak sağlayacak" deniliyor. AB iki takvim bir zaman için bu paranın sağlanmasını isterken Türkiye, takvim olarak verilmesi taraftarı. Görüşmeler neticesinde metne "başlangıç olarak" ifadesinin eklenmesi bu açıdan ağırlık taşıyor.  Desteğe dair gelişmeler ışığında yeni değerlendirmeler yapılacağı ifade edilen taslakta, bu nedenle daha artı fon sağlanmasına kapı aralanıyor. Metinde mali desteğin, Türkiye'nin tanımladığı şekilde "yükün paylaşılması" olarak açıklama edilmesi de dikkati çekiyor. 

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yandan en büyük sığınmacı krizi ile karşısında karşıya olan Avrupa ülkelerine, Milletlerarası Göç Örgütü'ne kadar 1 Ocak-26 Kasım 2015 tarihleri aralarında 721 bin 217'si Yunanistan üzerinden edinmek üzere toplam 868 bin 282 mülteci girdi. Havaların soğumasıyla akışın yavaşlayacağına dair kanıların aksine, sadece kasım ayında Yunanistan'a ulaşan sığınmacıların sayısı 110 bini geçti. AB ülkeleri, eğer soruna daimi bir çözüm bulunmazsa 2017 sonuna kadar yaklaşık 3 milyon sığınmacının daha gelmesini bekliyor. 

Mülteci gündemli 7 irtifa düzenleyen ancak bir çözüm bulamayan AB üyeleri, Türkiye'nin yardımının durum olduğunda kararlaştırılmış. 

Taslakta, Türkiye'nin 15 Ekim'de kabul edilen Ortak Eylem Planı çerçevesinde, uluslararası korumaya ihtiyaç duymayan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmiş olan yamalı göçmenleri geri kabul etmesi isteniyor.

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 13935 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan: Bu sabah itibariyle Afrin savaşında...
Erdoğan: Bu sabah itibariyle Afrin savaşında...
Gölbaşı’nda Parklara Dekoratif İsim Tabelası Yapıldı
Gölbaşı’nda Parklara Dekoratif İsim Tabelası Yapıldı