Çanakkale’de 103 yıl önce ölen şehidin kabri bulundu

Çanakkale'de 103 yıl önce ölen şehidin kabri bulundu

Çanakkale Savaşları'nın yapıldığı Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yeni bir şehit mezarı bulundu.

13 Mart 2018 - 16:57


Çanakkale Savaşları'nın yapıldığı Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yeni bir şehit mezarı bulundu. Eceabat ilçesine alt Kilitbahir köyünde yeni yapılan Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi ve Şehitliği alanında, örtü temizliği ve çalışmaları gerçekleştirilirken, 103 sene önce şehit olan Üsteğmen Ahmet Şevki'nin mezarı bulundu. Toprak ve otların arasında kaybolan şehit mezarı ve çevresi temizlendi.

Uzmanların yaptığı incelemede, mezar taşında "61. Alay 4. Tabur 15. Bölük Mülazım-ı Evvel (Üsteğmen) Şevki Efendi Bin Kazım Efendi" yazdığı saptandı. Şehit Üsteğmen Ahmet Şevki'nin, Çanakkale Savaşları sırasında yaralandığı, Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi ve Şehitliği alanında çare olduğu sırada şehit olduğu belirlendi.

YUNANİSTAN'IN SINIRLARINDA KALAN SERFİÇE SANCAĞINA BAĞLI NASLİÇ KAZASINDAN: Ulusal Savunma Bakanlığı kayıtlarında ismi geçen şehidin memleketinin, acilen Yunanistan sınırlarında kalan Serfiçe sancağına yan Nasliç kazasından olduğu tespit edildi. Şehidin kabri, düzenleme çalışmalarının arkasından ziyarete açılacak. 

"ŞEHİTLERİMİZİ  ARAŞTIRIP BULMAYA HATIRALARINI CANLI TUTMAYA ÇABALIYORUZ" Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, yaptığı açıklamada, Tarihi Alan'da binlerce şehidin kefensiz yattığını belirterek, "Çanakkale'de 1915'te epope yazar bu kahramanlar, memleketin dört bir yanından buraya gelmişlerdi. Kimi Yunanistan'dan, kimi Makedonya'dan, kimi Balkanlar'ın değişik bölgelerinden, kimi Halep'ten, kimi Kudüs'ten... Çanakkale'de mezarı ayrı olarak açıklanmış olan şehidimizin sayısı azdır çünkü o dönemde şehitlerimiz anında imkanlar kapsamında bulunduğu bir yere gömülerek defnediliyordu." dedi.

Mezar yerlerinin genellikle pek kesin olmadığını dile getiren Kaşdemir, "Tarihi Bölge'da kabir yeri belli olan şehidimizin biri de Üsteğmen Şevki Efendi'dir. Biz Tarihi Bölge'daki tüm bu topraklarda kefensiz yatan şehitlerimizi araştırıp, bulmaya, hatıralarını canlı tutmaya çabalıyoruz çünkü onlar bu vatan için en büyük fedakarlığı yapmışlar ve canlarını ortaya koymuşlar. Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale ruhunun temsilcileri olan bu kahraman şehitlerimizin mezarlarını, en azından  temiz tutarak, onlara gelip bir dua okunmasını ve torunlarının onları unutmamalarını karşılamak adına çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu. 

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 375 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Barosu'na talip
Ankara Barosu'na talip
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.