CHP’den çok sert Rusya çıkışı

CHP'den çok sert Rusya çıkışı

TBMM Genel Kurulu'nda 64.

20 Ocak 2018 - 16:39


TBMM Genel Kurulu'nda 64. Hükümet Programı üstünde CHP Grubu adına söz alan Kesici, bugün Diyarbakır'daki saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve şehit polis Ahmet Çiftaslan'a Allah'tan rahmet diledi.

Özel yetkili sulh suç oluşturan mahkemelerinin "adalet sisteminde yeni bir infaz timi gibi çalışmaya başladığını" savunan Kesici, "Bu, Türk demokrasisi için dürüst bir şey değildir. Bu söylediklerim sadece Cumhuriyet gazetesiyle ilgili değil. Biz uzun yıllar yargısız infaz diye cümle parçası ettiğimiz bir sıkıntıyla aleyhinde karşıyaydık. Hemen bana öyle geliyor ama bundan böyle bu yargısız infazlar bitti, onun yerini yargılı infazlar almaya başladı. Bu, Türkiye için fazla vahim bir durumdur. Adalet az kalsın bir infaz timi mahiyetinde çalışıyor" diye konuştu.

Kesici, Türk halkının bu tür olaylardan korkuya kapıldığını savundu.

"OLUMSUZ HAVANIN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALILAR"

Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili hükümetin aldığı kararın içten olduğunu bildiren Kesici, şunları kaydetti:

"Bütün bu uluslararası hukuk çerçevesinde angajman kuralları duyuru edilmiş, tüm dünyaya duyurulmuş, bunun icaplarının yapılıyor olduğu muhakkak olmuş, daha önce çeşitli münasebetlerle ikazlar da yapılmıştır. Bunun son noktalarından bir tanesi uçağın düşürülmesidir, bu doğrudur. CHP Grubu adına da bunu böyle ifade ediyorum.

Hükümetimiz, bütün yetkililer, bu konuyla ilgili Batı basınındaki olumsuz havanın giderilmesi için normalden pozitif çalışmalılar.

Biz yetiştirilirken, 'Boğaz dokuz boğumdur; sekiz kere yutkunacaksınız, bir kere konuşacaksınız' diye tembihlerlerdi. Bu, bütün diplomasi için geçerli olması gereken bir durumdur. Ama dışişleri yetkilileri, Başbakan, Cumhurbaşkanı, bakanlarımız, bunun bütün tersini yapıyorlar; bir defa bile yutkunmadan, yutkunmayı akıllarına getirmeden konuşuyorlar. Bu iyi değildir.

Bu hadisenin hemen peşinde şöyle bir şey de geldi: Kahraman kim? Bu işin kahramanlığı meydana geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız saniye sektirmeden yaptığı bir toplantıda, eline tutuşturulan bir notla derhal Rus uçağının düşürüldüğünü müjdeler gibi verdi, sonradan da öğretmenlerimiz onu alkışladılar. Bu iyi bir şey yok. Sayın Başbakanımız daha sonra bir münasebetle 'emri ben verdim" dedi. Bu da iyi bir şey değil."

"BU ORTADOĞU'DAN ÇIKIN"

Dış politikaya ilişkin eleştirilerde yer alan Kesici, "Siz Emevi Camii'nde namaz kılacakken 1,5 milyon Suriyeli kadın, kız, genç, çocuk geldi, bizim camilerimizin avlularına sığındılar. Bu Ortadoğu'dan çıkın. Yani bura belalı bir coğrafya" ifadesini kullandı.

Kesici, konuşmasını tamamladıktan sonra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Sayın İlhan Kesici, tavır üslubunuzla, tavrınızla bir örnek teşkil ettiniz. Us ve kanaatleri şahıslara ait tabii ve cümbür cemaat için muhteremdir. Şu özlenen üslup dolayısıyla teşekkür ediyorum, sağlık, sağlık durumu diliyorum" dedi.

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 13337 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan: Bu sabah itibariyle Afrin savaşında...
Erdoğan: Bu sabah itibariyle Afrin savaşında...
Gölbaşı’nda Parklara Dekoratif İsim Tabelası Yapıldı
Gölbaşı’nda Parklara Dekoratif İsim Tabelası Yapıldı