Evde bakım maaşı yatan iller 2018 -tam listesi

Evde bakım maaşı yatan iller 2018 -tam listesi

Evde bakım maaşı yatan illerin bütün listesi yayınladı.

13 Mart 2018 - 08:23


Evde bakım maaşı yatan illerin bütün listesi yayınladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakım parası yatan illerin Mart ayı 2018 tam listesini sayfasında yayınladı. Bakıma yoksul olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış  hastalara bakan kişilere bahşedilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari vergi tutarının 2/3 ’ünden az olan bakıma fakir engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER: 1- Kars, 2- Sakarya, 3- Amasya , 4- Karabük, 5- Afyon, 6- Samsun, 7- Tokat, 8- Aksaray, 9- Düzce, 10- Bilecik, 11- Çanakkale

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir: Evde bakım maaşı üveyler de dahil elde etmek üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, başlıca ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin esas ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda verilir.

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Nelerdir: Ağır engelli olduğu belirtilen afiyet kurulu raporu- Bakıma yoksulluk kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine yerinde olması

1 ) Evde bakım maaşı olmak için bütün teşekküllü bir hastanenin afiyet kurulu kadar düzenlenmiş engel oranının asgari %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede minik çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık durumu kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden minik çocuklar için bu rapor belirsiz olarak yok de 1 veya 2 yıllık süreler kapsamında verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma yoksul engelli tanımını irdelememiz tatmin edici olacaktır. Bakıma fakir engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını kimsesiz yerine getirmekte zorlanan veya hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için kesintisiz başkasının yardımına ve bakımına gereklilik duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların birey başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla mesul olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki bütün gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net en az ücretin 3/2 ’ü geçmemesi gerekmektedir.

Evde Bakım Ücreti Nasıl Alınır: Evde bakım maaşı olmak isteyen vatandaşlar yukarıda saymış olduğumuz 3 başlıca kriteri saptama ettirerek belgelemesi gerekmektedir. sonradan aşağı bulunan evde bakım maaşı başvurusu gerçekleştirmek için zorunlu belgeler ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ’nın il müdürlüklerine müracaat etmelidirler.

Engelli Sağlık Durumu Kurulu raporu
1 adet resim
Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı namına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve mesken yeri belgesi
Engelli ile benzer evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici ücret beyannamesi
Engelli kişiye ait kiralık mal var ise kira kontratları, mülkler manâsız ise muhtardan mülklerin anlamsız olduğuna dair yazı
Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden kazanç belgesi,
Boşanma halinde boşanma kararı

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 652 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Barosu'na talip
Ankara Barosu'na talip
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.