Günün en bomba FETÖ davası! Ferhat Sarıkaya da tanıktı

Günün en bomba FETÖ davası! Ferhat Sarıkaya da tanıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi. Yargıtay 9.

13 Mart 2018 - 17:57


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

Yargıtay 9. Cinayet Dairesince Yargıtay Genel Kurul Salonu'nda görülen duruşmaya, eski Yargıtay üyesi İbrahim Kır ile yakınları katıldı. Duruşmada birbirinden bomba ifadeler verildi. başlangıçta Yaşar Büyükanıt'ın "suç derin etki bırakmak için çete düzenlemek"la suçlandığı Şemdinli iddianamesini hazırlayan Ferhat Sarıkaya tanık olarak dinlendi.

İBRAHİM KIR CEMAATTEN OLDUĞUNU...

Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırladıktan 15 gün sonra hakkında teftiş yapıldığını ve müfettişlerin Van'a geldiğini anlatan Sarıkaya, "İbrahim Kır, başmüfettişti. Van'a gelmişti. Tedirgindim. Dosya kamuoyunda fazla tartışılıyordu. Endişelerimi o dönemde İlhan Kaya'ya ilettim. O da 'Merak etme. Tanıdığımız birisi, iyi bir arkadaş.' dedi. Kır ve yan müfettiş, sarı zarf atamak için beni odalarına çağırdı. Aramızda güzel diyalog geçti. Kır'a 'Cinayet alırım herhalde.' dedim, o da 'Hayırlısı olsun.' dedi." diye konuştu.

Sarıkaya, İlhan Kaya'nın sözleri ve o dönemdeki yoklama kurulu yapılanmasında FETÖ'nün yoğunluğu nedeniyle İbrahim Kır'ın da cemaatten olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Bir soru üstüne Sarıkaya başkaca Kır'ın örgütsel bir faaliyetini görmediğini savundu. Ferhat Sarıkaya, "Kanımca dünyanın en tehlikeli, sinsi terör örgütüyle iltisakı olan kişilerin değerlendirilmesi, soruşturulması gerekir düşüncesiyle isim verdim." dedi.

ONU FETÖ SEÇTİRDİ

Eski HSYK üyesi İbrahim Okur İbrahim Okur da şahit olarak verdiği ifade HSYK döneminde Yargıtaya üye seçiminde İbrahim Kır'ın seçilmesini FETÖ üyelerinin istediğini bahis etti.

SANIK İBRAHİM LEKE'IN ELİ AYAĞI TİTREDİ

Davalı Kır 'sohbetçi'nin ifadeleri ile şoke oldu ve ayağa kalkıp şunları söyledi;

-"Şu an şoktayım. Elim, ayağım titriyor. Bu şahsı hayatımda ilk olarak görüyorum. Benimle alakası olmayan bir sürü şey anlattı. Bana iyi baksın, dinini yıkmasın. Yemin ediyorum, bu kişiyi ilk kez görüyorum. Söylediği adreslerin hiçbirin bilmiyorum."

Yılmaz, her yerde söz alarak "Davalı ant ediyor lakin ben de yemin ediyorum. Kendisini bu toplantılarda gördüm." dedi.

İbrahim Okur, "Davalı bakanlıkta çalışıyordu. Normalde bakanlıktan biri seçilecekse bu kişiyi bakanlık ister fakat o seçimde pek olmadı. Bakanlık ve HSYK'dan seçilenlerin tamamı onların önerisiyle seçildi." ifadelerini kullandı.

CEMAATTEN BİRİ 'BİZDEN' DEMİŞTİ


Ankara Yöneticilik Mahkemesi Başkanı Abdullah Şahin de sanığı 2004'te Denetleme Kurulunda çalıştığı dönemden tanıdığını söyledi. Şahin, "Kimin söylediğini hatırlamıyorum ama cemaatten biri kendisi için 'Bizden.' demişti. Eylemlerine ilişkin maddesel bir bilgim değil." değerlendirmesini paylaştı.

SOHBETÇİNİN BOMBA İDDİALARI

Örgüt toplantılarına "sohbetçi" olarak katılan Nesip Yılmaz ise 17-25 Aralık süreci ardından mahrem imamların büyük kısmı yurt dışına çıkınca moral, motivasyon adına toplantılar düzenlendiğini, bu kapsamda 2014'ün ağustos, eylül ve ekim aylarında bir dizi sohbete katıldığını anlattı. Sanığı da bu toplantılarda gördüğünü ve tanı ettiğini savunan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Örgüt, 17-25 Aralık ardından 31 Mart 2014'te yapılan lokal seçimlere büyük siklet vermişti. 'Seçimleri alırsak 17-25 Aralık'ı sürdürürüz.' diyorlardı. Başbakanın dershanelere karşın açıklamasından daha sonra tedbir amaçlı çok geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıya mahrem imamlar, il imamları, örgütün üstteki seviye isimleri katılmıştı. Bu kişiler aralarında Ekrem Dumanlı ve Mustafa Yeşil de vardı. Bu 2 birey Fetullah Gülümseyen'in notlarını getirirlerdi. Dershanelerden sonra Bank Asyanın, örgüte müzahir sivil toplum kuruluşlarının da kapatılabileceği, tedbirin artırılması gerektiği ve örgütün adalet biriminin bu konuda mutlaka bilgilendirilmesi gerektiği Gülümseyen'in notu olarak gelmişti."

BÜLENT ARINÇ VE HÜSEYİN ÇELİK'E ULAŞIP...

Yerel seçimlerden sonra olayların örgütün aleyhine gelişmeye başladığını gösteren Yılmaz, ifadesini şöyle sürdürdü:

"Geniş katılımlı toplantıda Bülent Arınç, Hüseyin Duygusuz etkili ve yetkili isimlere ulaşıp anlaşma sağlanabileceği konuşuldu. Yargıdaki örgüt mensuplarının neler yapabileceği de konuşuldu. Örgüt seçimde büyük darbe alınca 'herkul.org' adlı siteden Gülümseyen şifreli mesajlar göndermeye başladı. Bu süreçte ByLock geliştirildi. Ekim 2014'te yapılan HSYK seçimi öncesinde egemen ve savcılara mutlaka ByLock kullanmalarına dair notlar geldiğini hatırlıyorum. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmemesi için ne gerekiyorsa yapılması konusunda açıklamalar da geliyordu."

Adalet mensubu örgüt üyeleriyle Cevizlidere, Balgat ve Çukurambar bölgesindeki adreslerde bir araya geldiklerini anlatan Yılmaz, sanığın bu toplantılara aniden artı defa katıldığını söyledi.

Duruşmada tahliyesini isteyen İbrahim Kır için mahkeme ara kararını açıkladı ve tutukluluğun devamına hükmetti. Öteki duruşma 3 Temmuz'da olacak.

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 332 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Barosu'na talip
Ankara Barosu'na talip
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.