İBB Meclisi’nde cadde ismi tartışması!

İBB Meclisi’nde cadde ismi tartışması!

İSTANBUL Ümraniye Belediye Meclisi ’nin, 28 Eylül 2017 tarihinde aldığı ’Abdullah Azam Caddesi ’nin isminin ’Şehit ve Gaziler Caddesi ’ olarak değiştirilmesi ile ilgili öneri karar dosyası, İBB Meclisi ’nin bugünkü oturumunda da gündeme geldi.

13 Mart 2018 - 21:59


İSTANBUL Ümraniye Belediye Meclisi ’nin, 28 Eylül 2017 tarihinde aldığı ’Abdullah Azam Caddesi ’nin isminin ’Şehit ve Gaziler Caddesi ’ olarak değiştirilmesi ile ilgili öneri karar dosyası, İBB Meclisi ’nin bugünkü oturumunda da gündeme geldi. Harita Komisyonu ile Kültür ve Sanat Komisyonu ’nun coğrafi data sistemi ve adrese dayalı belirli sistemini bozduğu gerekçesiyle uygun görmediği değiştirme, meclis oturumunda tartışmalara neden oldu.

AK Partili Ümraniye Belediyesi ’nin, 'Abdullah Azam Caddesi' isminin 'Şehitler ve Gaziler Caddesi' olarak değiştirilmesini öneren teklifi, İBB Meclisi ’ne sunuldu. Önerge, AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.

CHP: "CADDENİN İSMİ 'ŞEHİTLER VE GAZİLER CADDESİ' OLSUN"

Konuyla ilgili mecliste konuşan CHP ’li meclis üyesi Doğan Subaşı, Abdullah Azam ’ın ’İslamcı terörizm ’ denilen kavramın zihin babası olduğunu belirterek, "Kayıp Minare diye bir kitabı var. Türk Kurtuluş Savaşı ’nın sahiden olmadığını, bunun bir propagandadan ibaret olduğunu söylüyor. Dünyada bizim de aleyhinde olduğumuz ’İslamcı terörizm ’ diye bir kavram var. Abdullah Azam ’n, bunun hafıza babası olduğu kabul ediliyor. El Kural ’nin kurucusu. Hatta ’örgütün başına Usame bin Ladin getirilsin ’ diye CIA göre öldürüldüğü de söyleniyor. Azam ’ın bakın nasıl sözleri var: ’Her Müslüman tabanca taşımamanın günahını yüklenir. ’ Yani her Müslüman silah taşımalı diyor. ’Elinde tüfek bulunmadan Allah ’a kavuşan Müslüman günahkardır ’ diyor. ’Cihatsız, savaşsız, solgun İslam ’ın muzaffer olacağını düşünen kimseler, bu dinin tabiatını tanımıyor ’ diyor. ’Ey İslam yanlıları, bombaların nağmeleri, topların gürültüleri, uçakların uğultuları, tank sesleri eğitiminizde kullanılacak şeylerdir ’ diyor. El Kural ’nin ideolojik ve teorik liderlerinden bir adam başına. Siz ’şehitler ve gaziler caddesi ’ ismi karşılığında ’bu ismi değiştirmeyelim ’ diyorsunuz. Bu meclis böyle bir ismi şehit ve gaziler ismi verecek mi vermeyecek mi? AK Parti Grup Başkanvekilinden konuyla ilgili izah etme bekliyorum" dedi.

AK PARTİ: "ABDULLAH AZAM İSMİNİN BİR MAHSURUNU GÖREMEDİK"

Subaşı ’nın gerisinde laf bölge Harita Komisyonu Başkanı Mustafa Demir ise, "İlçe belediyesi yalnızca bir öğüt kararı alır. Bunun karar mekanizması İBB Meclisi ’dir. Gazete haberini meclise getirenleri esefle kınıyorum. Biz şehitlerin isimlerine karşı değiliz. 2013 ’te meydana çıkan adrese dayalı coğrafi data sistemine kadar, bir ilçede bir isim olacak. Bundan önce aynı mahallelerde aynı isimler olabiliyordu. AK Parti grubunun şehitlere ve gazilere aleyhinde olduğunu söylemek abesle iştigaldir. Zorunlu araştırmayı yaptık, Abdullah Azam isminin bir mahsurunu görmedik. El Kural ’nin kurucusu olduğunu nereden biliyorsunuz? Bir internet haberinden yola çıkıp yüce meclisi töhmet aşağıda bırakmayı ben esefle karşılıyorum. Komisyonumuz zorunlu araştırmayı yaptı. Şehitler ve gaziler caddesi ya da meydanı ismini her ilçede koyuyoruz" dedi.

AKVERDİ: "ABDULLAH AZAM ’I EL KAIDE ŞEHİT ETTİ"

AK Partili meclis üyesi Salih Akverdi ise, Abdullah Azam ’ın bir şehit olduğunu belirterek, "CHP ’li arkadaşlar, bundan senelerce önce bir caddeye ismi verilen İslam ’ın büyük şehitlerinden olan Abdullah Azam hakkında konuşurken, bir araştırma yapsınlar. Abdullah Azam bir şehittir. Şehit edildiğinde El Kural diye bir teşkilat da yoktu. Afganistan ’daki yerleri El Kaidecilere bırakmadığı için şehit edilmişti. Amerika ’nın da o zamanlar hoşuna gitmediği için, bununla birlikte Pakistan İslamabad ’ta bir üniversitede öğretim görevlisi olduğu için çocuklarıyla beraber cuma namazına bu vesileyle şehit edildi. Bu 1980 ’lerde olduğu için bugünkü başkanımız da ismini bir caddeye vermiş. Durup dururken bu isim veriliyorsa, şüphesiz bunda bir hikmet vardır. Uzakta veya yakından El Kaide ile bir ilişkisi değil, aksine onlar katletti. Arkadaşlar bize teessüf edeceklerine kim olduğunu, neden durup dururken bir Filistinli bir öğretim üyesinin isminin verildiğini araştırsalardı" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan ise komisyonun aldığı kararın yerinde olduğunu belirterek, Salih abinin açıklamaları doğrudur. Geldiği gibi oylansın" açıklamasını yaptı. Laf konusu karar CHP ’nin ret oyuna rağmen AK Partili üyelerin oyu ile kabul edildi. Caddenin ismi 'Abdullah Azam' olarak kaldı.

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 395 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Barosu'na talip
Ankara Barosu'na talip
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.