Kadın Mahalle Muhtarı, Gelenek Ölmesin Diye Ramazan Davulculuğu...

Kadın Mahalle Muhtarı, Gelenek Ölmesin Diye Ramazan Davulculuğu Yapıyor

Eskişehir'de geleneğin bozulmasını istemeyen mahalle muhtarı Birsen Canbaz, eline davulu alıp, mahalle sakinlerini sahurda uyandırıyor. , 6 Haziran 2017 Salı

09 Haziran 2017 - 18:25 - Güncelleme: 09 Haziran 2017 - 18:42

Eskişehir'deki Ihlamurkent Mahallesi Muhtarı Birsen Canbaz, Ramazan ayında haftada bir gün sahurda sokaklara çıkıyor, davulunu çalarak mahalle halkını sahura kaldırıyor.

HAFTADA BİR GÜN DAVULU ELİNE ALIYOR

Ramazan ayının geleneklerinden biri olan Ramazan davulcuğunun yaşatılması için böyle bir farkındalık oluşturmayı amaçlayan Muhtar Canbaz, haftada bir gün davulunu boynuna asarak sahurda mahalle halkını uyandırıyor.

"ÇOCUKLARIMIZIN, TORUNLARIMIZIN GÖRMESİ LAZIM"

Amacının bu kültürü yaşatmak olduğunu belirten Canbaz, "Günümüzde sahur davulcuları unutulmaya başladı. İnsanlar saatlerini kurarak sahura kalkıyorlar. Bazı insanlar davul sesinden rahatsız oluyor. Bu bir gelenek, bunu yaşatmak çok önemli. Bu davulun sesini duymak, Ramazanı yaşamaktır. Gereksiz gibi görünse de bu geleneği yaşatmak açısında çok önemli. Çünkü sonra, 'Ah o eski Ramazanlar nerede' diyoruz. Bu bir kültür ve bunun yaşaması, çocuklarımızın, torunlarımızın bunu görmesi lazım. Bunun için de bizim gayret göstermemiz lazım" diye konuştu.

 

DAVULCULARA YARDIMCI OLMAK İSTEMİŞ

Haftada bir gün mahallesindeki tüm sokakları davulunu çalarak gezen Muhtar Canbaz, "Davulcular çok yoruluyor, onlara yardımcı olayım, haftada bir gün ben de davul çalayım dedim. Bu işe böylece başladım. Saat 2'de başlıyoruz davul çalmaya. Sokakta yalnız yürüyorum ama sanki yalnız değilmişim, bütün mahalle ile birlikteymişim gibi" dedi.

"BU MESLEK ÖLMESİN"

Ramazan davulcuğunun zorluğundan söz eden Canbaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Gerçekten çok yorucu bir işmiş. Çok büyük emek olduğunu gördüm. Her sokağı geziyoruz, sürekli davula vuruyoruz. Kol kanat kalmıyor. Artık herkes bu işi yapmıyor zaten. Davulcu bulmak da zorlaştı. Bizim mahallemizin davulcusu bizim için çok değerli. Onların bahşişlerini eksik etmeyin, gönüllerini hoş tutun. Bu meslek ölmesin.

 

Bu haber 26197 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, cumhurbaşkanlığı adayı olduğunu açıkladı.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, cumhurbaşkanlığı...
Kemal Kılıçdaroğlu 'hazırız, kazanacağız' açıklamasını yaptı.
Kemal Kılıçdaroğlu 'hazırız, kazanacağız' açıklamasını...