Kılıçdaroğlu’ndan Cumhuriyet gazetesine ziyaret

Kılıçdaroğlu'ndan Cumhuriyet gazetesine ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki merkezini ziyaret etti.

20 Ocak 2018 - 16:39


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki merkezini ziyaret etti. Cumhuriyet Gazetesi Ayrıcalık Sahibi Orhan Erinç, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Can Dündar'ın oğlu Ege Dündar ile görüştü.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in banal bir gazete olmadığını açıklama ederek, "Bir okuldur burası bununla birlikte. Her türlü düşüncenin özgürce filizlendiği bir yerdir Cumhuriyet. Bir gazeteyi, hukuku, düşünceyi, yorumlama özgürlüğünü savunmayacaksak neyi savunacağız? Bunların olmadığı bir yerde demokrasiden mi söz edeceğiz? Haber yapmayan gazeteci mi olur? Çok üzgünüm" dedi.
 

“TÜM DÜNYADA SES GETİRDİ”      

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret sonrası gazetecilere açıklamalarda yer alan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesini "Türk basınının çınarı" olarak tanımlayarak, gazetenin haberlerinin, yorumlarının sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada ses getirdiğini kaydetti.

“HABER YAPTI DİYE GAZETECİ TUTUKLANDI”      

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasının, basın ve demokrasi tarihi açısından kara bir kir olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:     "Haber yaptı diye gazetecinin tutuklandığı bir süreci maalesef yaşadık. Gazetecinin görevi zaten haber yapmaktır. Haber yapmayan gazeteci mi olur? Haberin hatalı olduğunu söylemiyorlar, haberin dürüst olduğunu kabul ediyorlar. 'Neden dürüst haber yaptın' diye gazetecileri tutuklayıp, hapse atıyorlar. Bu kabul edeceğimiz bir olay değildir. 

“ÇAĞDIŞI BİR KIRMIZI ÇİZGİ Mİ OLUR”

Herkes ayakta, cümbür cemaat tedirgin ve bütün bunlar ileri demokrasi söylemleri altında gerçekleşiyor. 'Medya özgürlüğü bizim için kırmızı çizgidir' deniliyor. Hangi çizgiden söz ediyorsunuz siz? Çağ dışı bir çizgiden kırmızı çizgi mi olur? Çağ dışı bir anlayıştan kırmızı çizgi mi olur? O haber olmasaydı biz gerçekleri nereden, nasıl öğrenecektik?"

Herkesin ortak görevi olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, demokrasiye, medyaya ve hukukun üstünlüğüne sahip çıkacaklarını söyledi.

“CUMHURİYET SIRADAN BİR GAZETE DEĞIL”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adaletin hukukun üstünlüğüne dayanılarak dağıtılacağını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Saray yapacaksınız hak dağıtacak, içine baskın, savcı koyacaksınız hukuk fakültelerinin arkadaki kapısından mezun olanları... Siyasal iktidarın taleplerini yerine getiren kişiye, savcı ve başat denmez. Hukukun üstünlüğüne kadar karar veren birey, dominant ve savcıdır. O rütbeleri, o giysileri giyip hak dağıttığını sananlar, çocuklarına en fena mirası bırakanlardır. O hakimlere ve savcılara sesleniyorum; yargıcın, yargının itibarını gözetmek istiyorsanız, adaletle karar vereceksiniz. Hak kavramı asilzade bir kavramdır. Hak kavramını koruması gereken önce yargıcın, savcının kendisidir. O kavramı ayaklar altına bölge bir yargıç yargıç değildir. Hepimizin üstünde düşünmemiz gereken esas kavramları ayaklarımızın altına almamalıyız."

“FAZLA ÜZGÜNÜM”

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in banal bir gazete olmadığını anlatarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bir okuldur burası bununla birlikte. Her türlü düşüncenin özgürce filizlendiği bir yerdir Cumhuriyet. Bir gazeteyi, hukuku, düşünceyi, açıklama özgürlüğünü savunmayacaksak neyi savunacağız? Bunların olmadığı bir yerde demokrasiden mi laf edeceğiz? Çok üzgünüm. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde ben başka şeylerden söz etmeliydim. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde siz medya özgürlüğünün ayaklar altına alındığını gelip söylüyorsanız, Türkiye'nin geldiği noktayı her zaman beraber düşünmek zorundayız. Arkadaşlarımızın haklarını ardına kadar savunacağız, müdafaa etmek zorundayız."

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 13306 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ted Ankara Koleji’nden “çocuklar Susmasın” Etkinliği
Ted Ankara Koleji’nden “çocuklar Susmasın” Etkinliği
Afrin'de kaç terörist öldürüldü ? Beş köy daha temizlendi
Afrin'de kaç terörist öldürüldü ? Beş köy daha temizlendi