Pi Günü nedir 14 Mart etkinlikleri Daniel Tammet Pi sayısı rekoru

Pi Günü nedir 14 Mart etkinlikleri Daniel Tammet Pi sayısı rekoru

Pi Günü nedir, niçin kutlanır ve Pi Günü önemi nedir soruları halk müziği kadar aranmaya başladı.Dünyada matematik tutkunları kadar farklı alanlara yönlendirilmiş faaliyetlerle ve etkinliklerle kutlanan14 Mart Pi Günü matematikte süresiz bir sayıyı açıklama ediyor.

13 Mart 2018 - 17:57


Pi Günü nedir, niçin kutlanır ve Pi Günü önemi nedir soruları halk müziği kadar aranmaya başladı.Dünyada matematik tutkunları kadar farklı alanlara yönlendirilmiş faaliyetlerle ve etkinliklerle kutlanan14 Mart Pi Günü matematikte süresiz bir sayıyı açıklama ediyor. Matematik değeri kesin olmayan genel bir ifadeyle 3 ya da 3,14 olarak kabul edilen değişmez sayıya denilen Pi sayısının önemi ve neden kutlanıyor sorusunun cevabı haberimizde.

Pİ SAYISI NEDİR: İsmini Yunanca ’da “çevre” sözcüğünün ilk harfi olan π simgesinden bölge, bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi ile elde edilen, matematikte kullanılmakta olup, değerinin bütünüyle bilinmemesiyle birlikte genel bir ifadeyle 3 veya 3,14 olarak kabul edilen, sürekli kullanılış tarihi 250 sene kadar önceye dayanan değişmez sayıya Pi Sayısı denilmektedir.

Pİ SAYISI KAÇTIR: Eski Darı ’da yazılı olan Rhind Papirüsü ’nde adı geçen pi sayısı, Ludolp sayısı veya başka bir deyişle Arşimet Sabiti olarak da açıklama edilmektedir. Pi sayısını Babilliler 3 veya 3,125 olarak kabul ederken, Mısırlılar ise 3,1604 şeklinde kullanmışlardır. Ünlü Türk matematikçisi olan Semerkandlı Gıyaseddün Cemşid El Kaşi, birincil defa 1436 yılında Pi sayısının değerini 16 ondalığa değin hesaplayarak tarihe isminİ yazdırmıştır.

HER YIL 14 MART'TA KUTLANIYOR:  Her sene 14 Mart ’ta matematik tutkunları tarafından farklı faaliyetler düzenlenerek kutlanan Pi Günü, matematikte kullanılmakta olan değişmez pi sayısı anısına özel olarak kabul edilmektedir. 14 Mart tarihinin Pi Sayısı olan 3,14 ’e benzemesi, bu tarihin tüm dünyada Pi Günü olarak kutlanmasına niçin olmuştur. Hem, Einstein ’ın doğum gününün 14 Mart ’a denk gelmesi de ilginç bir tesadüftür.

BAŞTA NE SÜRE KUTLANDI: BAŞTA 1998 yılında San Francisco Exploratorium ’da ünlü bir fizikçi olan Larry SHAW tarafından kutlanan Pi Günü, Türkiyede öncelikle 2007 senesinde kutlanmıştır. Amerika ise 12 Mart 2009 tarihini ” Ulusal Pi Günü olarak ilan etmiştir ki tarihi belirtirken önce günü sonra da ay belirterek tarih yazar ülkelerde ve fraksiyonel yaklaşımın savunucusu olan matematikçiler ise 22/7 tarihini; yani 22 Temmuz ’un Pi Günü olarak kutlanması gerektiğini bahis etmektedirler.

Dünyanın çoğu yerinde matematikçiler tarafından matematik – geometri olimpiyatları düzenlenmekle birlikte, pi sayısının virgülden sonraki kısımda en çok yer alan rakamlarını ezberleme yarışmaları yapılmaktadır. 2004 yılında düzenlenmiş olan Pi Günü ’nde, “Bay Beyin” ” lakabıyla anılmakta olan Daniel Tammet, Pi sayısının virgülden sonraki kısmında bulunan 22.514 basamağını ezbere açık fikirli ve dünya tarihinde oldukça kayda değer bir rekora imza atmıştır

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 510 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Barosu'na talip
Ankara Barosu'na talip
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.