Pilotla son kez İranlı Rezai konuştu! Neler söyledi?..

Pilotla son kez İranlı Rezai konuştu! Neler söyledi?..

İRAN'da düşen ve  ve 11 kadının yaşamını yitirdiği jetin sahibi olan MC Havacılık'ın Genel Müdürü Basri Demiroğlu, düşen uçakla ilgili öncelikle konuştu.

13 Mart 2018 - 17:57


İRAN'da düşen ve  ve 11 kadının yaşamını yitirdiği jetin sahibi olan MC Havacılık'ın Genel Müdürü Basri Demiroğlu, düşen uçakla ilgili öncelikle konuştu. Airporthaber ’in haberine kadar, şimdi cenaze işlemlerinin devam ettiğini ve kendilerinin de kazanın olduğu günden itibaren İran ’da bulunduklarını bildiren Demiroğlu, kazaya ilişkin şu sözleri söyledi: “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kaza incelemesi için üç şahsiyet heyet yolladı. şu anda çalışmalarını yürütüyorlar. Uçağın kara kutuları bulundu. CVR ve FDR çalışır vaziyette. Onlar çözüldükten sonradan kazanın nedeni de ortaya çıkacak.”

'PİLOTLA SON KERE İRANLI REZAİ KONUŞTU': Kazanın yaşanmasından dakikalar önce Challenger 604 tipi uçağın pilotu ile konuşan İranlı Rezai adında hava trafik kontrolörü ile konuştuğunu da bildiren Demiroğlu, “Pilotumuz son olarak Rezai isimli kontrolörle iletişim kuruyor. Pilotumuz 36 binden 38 bin feet irtifaya tırmanmak istiyor. Yakıt azaldığı için doruk güçlendirmek istiyor. 37 bin 900 feet yüksekliğe geldiğinde heyecanlı bir ses tonu ile yeniden 34 bin feet ’e alçalmak istediğini bildiriyor. Rezai alçalmaya müsaade veriyor. Uçak dengelenmiş bir şekilde 34 bin feet ’e, sonrasında ise 32 bin feet ’e dek iniyor. Bundan daha sonra ise dikey bir çizgi halinde düşüş başlıyor. 32 bin feet yükseklikten 12 bin feet yüksekliğindeki dağa çarpana değin dik bir şekilde düşüyor. Pilotlarımız herhangi bir arıza bildirmiyor. Acil iniş istek etmiyor. Niçin kaza oldu bilmiyoruz fakat basınçlama ile ilgili bir sorun yaşanmış ve tepe düşürülmüş olabilir. Şu lahza için bir şey anlatmak imkansız” dedi.

Mina Başaran kimdir kaç yaşında nişanlısı Murat Gezer kim?

 KÖYLÜLER: 'UÇAK DÖNEREK DÜŞTÜ'

Bölgedeki görgü tanıkları ile konuşmalarını da aktaran Basri Demiroğlu, uçağın motorunun ateş aldığı şeklindeki ifadelerin de adap tanıkları kadar doğrulanmadığını, köylülerin uçağın dönerek düştüğünü söylediklerini aktardı. Uçağın tutunma kabiliyetini kaybederek stall olmuş olabileceğini gösteren Demiroğlu, “Motorlar yanmış olsa iki motor da çalışmasa uçak o açıyla düşmez. 4-5 dakika mesafede Şehr-i Kürdi Havaalanı var. Oraya iniş istek ederler ve inerlerdi. Motorda bir arıza olup olmadığını bilmiyoruz. Uçağın önünden büyük bir uçak geçip geçmediğini de bilmiyoruz” diye konuştu.

UÇAK İKİ DEFA ARIZA YAPTI MI?: Uçağın ikinci pilotu Melike Şiddet ’in ablası İlknur Çelik ’in, “Melike bir hafta önce Konya'ya geldiğinde bana 'Abla bu uçak daha önce 3 kez havada arıza yaptı. Birincisi Paris'e bu arada, iki kere de Trabzon'a giderken' dedi. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Yüzde yüz ihmalkârlık var. Uçakların bakımı yapılmıyordu ve hiç kimse ilgilenmiyordu” iddiaları da gündemde. İşadamı Hüseyin Başaran ’ın kızı Mina ve oğlu Can ’ın isimlerinin baş harflerini kullandığı MC Havacılık ’ın Genel Müdürü Basri Demiroğlu, hem ailenin iddialarını yalanladı ayrıca de uçuş ekibi ve teknik bakım ekibine ilişkin bilgiler verdi.

UÇAĞIN SON BAKIMI MALTA ’DA YAPILDI: 2017 yılında şirketlerinin hat bakım yetkisi alarak ağır olmayan bakımları yaptıklarını kaydeden Demiroğlu, uçağın 2012 yılından 2015 yılına dek MNG Teknik ’te bakımlarının gerçekleştirildiğini, büyük bakımlarının ise Malta ’da Bombardier tasdikli bakım merkezinde yapıldığını söyledi. Demiroğlu, uçağın son ağır bakımının bir yıl önce bu merkezde yapıldığını bildirdi.

Pilot Melike Baskı'in ablasından dehşet 'uçak' iddiası

 İKİ AY ÖNCE MOTOR ARIZASI VERDİ: Uçağın iki ay önce Antalya ’da bir motor arızası yaşadığı iddiasını doğrulayan Demiroğlu, “Antalya ’da motor reverse arızası oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ’ne bildirdik. İki birey gönderdik denetleme ettiler. Uçak boş olarak İstanbul ’a geldi. Burada arıza giderildi, parçalar değiştirildi. O arızadan sonradan uçak 14-15 kere uçuş yaptı ve bir sorun yaşanmadı” dedi.

HERKES BİR SUÇLU ARIYOR: Herkesin kalbi kırık olduğunu, asılsız haberlerin üzüntülerini katladığını bildiren Basri Demiroğlu, “Herkes tepki vererek bir suçlu arıyor. Asılsız haberlerin çıkması bizi daha çok üzüyor. Bakımlarda bir usulsüzlük yok. Bakım ekibimiz çok tecrübeli. herkes bu uçak tipinde 10-15 yıllık tecrübeye sahip. Bakım konusunda kusursuzuz ve iddialıyız” diyerek iddiaları yalanladı.

KAPTAN PİLOTUN 4 BİN SAAT UÇUŞU VAR: Uçağın pilotlarına ilişkin de data veren Demiroğlu, uçağın kaptan pilotunun bir yıl önce kaptanlığa terfi ettiğini toplamda 4 bin saat ve bu uçak tipinde bin 900 saat uçuş tecrübesi olduğunu kaydederek, ikinci pilot Melike Kuvvet ’in ise Eylül ayından bu yanlamasına kendilerinde çalıştığını ve birincil jet tecrübesi olduğunu söyledi. Demiroğlu son olarak halen DNA testlerinin tamamlanması için İran ’da beklediklerini, İçişleri Bakanlığı ’nın gönderdiği CASA tipi uçakla işlemlerin tamamlanmasından sonra cenazeleri Türkiye ’ye getireceklerini söyledi.

O pilotlarla ilgili bomba iddialar! Bayıldılar mı yoksa...O pilotlarla ilgili bomba iddialar! Bayıldılar mı yoksa...O pilotlarla ilgili bomba iddialar! Bayıldılar mı yoksa...O pilotlarla ilgili bomba iddialar! Bayıldılar mı yoksa...HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 516 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Barosu'na talip
Ankara Barosu'na talip
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.