’Tehdit’ açıklaması taksiciler arasında kriz yarattı

'Tehdit' açıklaması taksiciler arasında kriz yarattı

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, tehdit taşıyan açıklamalarının tepki görmesi üstüne bugün farklı bir dille konuştu. Aksu, bugün yaptığı açıklamada "Biz şiddete, baskıya karşıyız" dedi.  İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, "Orada k.

13 Mart 2018 - 19:58


İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, tehdit taşıyan açıklamalarının tepki görmesi üstüne bugün farklı bir dille konuştu. Aksu, bugün yaptığı açıklamada "Biz şiddete, baskıya karşıyız" dedi. 

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, "Orada kullandığım ifade şu; Avrupa ülkelerinde UBER ’e aleyhinde ticari taksiler eylem yaptı ve eylemi bir takım konularda şiddete dönüştürdüler. Biz İstanbul ’da, İstanbul taksicileri olarak eyleme karşıyız. Biz şiddete, baskıya karşıyız. Kesinlikle bunları tasvip etmiyoruz ve yapmalarına da müsaade etmeyiz" dedi. Eyüp Aksu, "Ama ekmeğimiz ve emeğimiz için elimizden gelen hukuksal mücadelemizi ardına kadar veririz ve siyasi görüşmelerimizi her türlü yaparız" diye konuştu.

"Ekmeğimiz ve emeğimiz için elimizden gelen mücadeleyi yapacağız ’ ifadesini kullandım" diyen Aksu, "İstanbul taksicileri gece, gündüz hizmet verirler. Kimsenin burnunun dahi kanamasına vesile olmazlar. Şiddeti, vahşi kuvveti kesinlikle tasvip etmiyoruz. Bunların yapılmasına da oda başkanı olarak muhakkak müsaade etmem" biçiminde konuştu

"TAKSİDEN DAHA GÜVENLI BİR TAŞIMA ARACI YOKTUR"

Eyüp Aksu, UBER ’e niçin karşısında olduklarını ise şöyle açıkladı: UBER dediğimiz Amerika menşeli bir kurul firması. Özel araçlarla, 100 bin liralık araçlarla taksicilik yapan, kent içi grup yolcu taşımacılığı turizm belgesini kullanıp, suistimal eden, taksicilik yapan bir korsan nakliyecilik. 10553 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 1986 yılında devletimize paramızı ödedik. Biz bu taksileri devletimizden satın aldık. İstanbul ’da şehir halkı içi taksitaşımacılığı T plakalı tahditli araçlara aittir. Lakin bu UBER komisyonculuk yaparken yolcuyla korsan taksiciyi buluşturuyor, aradan komisyonu alıyor, yüzde 20 ’sini kesip Hollanda ’ya parayı aktarıyor. Bunlar korsan taşımacıdır. Bizim seslenişimizin sebebi ekmeğimiz yok oluyor, işlerimiz düştü, mağduruz. Biz bu plakaları fazla kuvvet şartlarda aldık, sermayemiz, her şeyimiz bu. Kimsenin ekmeğinde gözümüz değil. Ama kimsenin de bizim ekmeğimizde gözünün olmaması gerekli

Aksu, "Taksiden daha tehlikesiz bir taşıma arabulucu yoktur. UBER sistemine tescil olmayın, kimlik bilgileriniz ve kredi kartı bilgileriniz yurt dışına aktarılıyor. Bu bir tehlikedir. Bunu göz önüne alın. Eğer bizim taksicilerden şikayetiniz olursa İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ’nı arayın. Biz o şikayetleri değerlendiririz. Gereken cezayı uygularız. İstanbul ’da taksicilik hizmetini taksiciden başka biri veremez. En tehlikesiz nakliye taksilerdir" dedi.

"TAKSİCİLERİN YÜZDE 90 ’I BU AÇIKLAMAYI TASVİP ETMEYECEKLERDİR"

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası eski Başkanı Yahya Uğur, Aksu ’nun açıklamalarına tepki gösterdi.

"Haklıyken hileli duruma düştük" diyen Yahya Uğur, "Maalesef ağız dalaşı başka yerlere kaydı. İstanbul ’da 17 bin 395 taksi var. UBER sadece taksicileri korkutma etmiyor. bununla birlikte devletin koyduğu kanunları da tehdit ederek içeri girmeye çalışıyor. İstanbul ’daki taksicilerin yüzde 90 ’ı bu açıklamayı tasvip etmeyeceklerdir. İstanbul ’daki taksiciler vandal değildir. Yakıp, devirmek, hele böyle tehdit etmek bunlar hiç taksiciye kasten konular değildir. Sahiden taksiciler mağdur olmuştur. Haklıyken, haksız duruma düştük. hemen UBER ’in reklamı yapılıyor" dedi. ,

Uğur da UBER ’e karşı olduklarını tekrarlarken, UBER yasa dışıdır, mevcut kanunlarla, devletin, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin hiçbir kurumunun müsade vermediği bir kuruluştur" diye konuştu.

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 380 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Barosu'na talip
Ankara Barosu'na talip
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.