Trump, Tillerson’ı görevden alma nedenini açıkladı

Trump, Tillerson'ı görevden alma nedenini açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Tillerson'u Dışişleri Bakanlığı görevinden alarak yerine Mike Pompeo'yu görev kararına ilişkin Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. AA'nın haberine tarafından; Tillerson için, "Göreve kendini adamışlığı ve yaptığı hizmetlerden dolay.

13 Mart 2018 - 20:59


ABD Başkanı Donald Trump, Tillerson'u Dışişleri Bakanlığı görevinden alarak yerine Mike Pompeo'yu görev kararına ilişkin Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AA'nın haberine tarafından; Tillerson için, "Göreve kendini adamışlığı ve yaptığı hizmetlerden dolayı fazla memnunum." ifadelerini kullanan Trump, "Rex ve ben uzun zamandan beri bu konuyu konuşuyoruz. Gerçekte iyi anlaşıyorduk lakin bazı konularda öbür görüşlere sahiptik. İran anlaşmasına baktığımız vakit, kendimce bu berbat. Galiba onun için çok fazla sorun yoktu. Ben ya (İran anlaşması) koparmak ya da bir şey yerine getirmek istedim, o ise ayrı düşündü." dedi.

"KARARI KENDİM VERDİM"

Tillerson'u görevden alma kararını kendisinin verdiğini vurgulayan Trump, "Içten almak gerekirse Tillerson ile bu konuyu fazla konuşmadım. Kararı kendim verdim." ifadesini kullandı.

Trump, Dışişleri Bakanlığına atadığı Mike Pompeo'dan ise övgüyle bahsetti.

"MÜKEMMEL BİR ENERJİYE SAHİP"

"Pompeo ve ben benzer fikirlere sahibiz. Muhteşem bir enerjisi ve veri birikimi var." değerlendirmesinde bulunan Trump, " bir ilişkimiz var ve zaten bu sebepten dolayı Dışişleri Bakanlığı görevine atadım." biçiminde konuştu.

Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden alarak yerine ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Mike Pompeo'yu getireceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Tillerson'a hizmetlerinden ötürü teşekkür etmiş ve Pompeo'nun, ABD'nin yeni dışişleri bakanı olacağını duyurmuştu.

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 549 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Barosu'na talip
Ankara Barosu'na talip
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.
Acil Kargolarınız İçin Uçak Kargo Tercih Edin.