Türkiye için AB serüveninde önemli gün!

Türkiye için AB serüveninde önemli gün!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'deki toplantının Türkiye'nin AB'ye giriş süreci için fazla kayda değer olduğunu söyledi. AB ile olan ilişkilerin daha da canlanacağını açıklayan Davutoğlu, "Türkiye'nin yalnızca göçmen krizi yok tüm krizlere aleyhinde durmaya hazırdır" di.

20 Ocak 2018 - 16:38


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'deki toplantının Türkiye'nin AB'ye giriş süreci için fazla kayda değer olduğunu söyledi. AB ile olan ilişkilerin daha da canlanacağını açıklayan Davutoğlu, "Türkiye'nin yalnızca göçmen krizi yok tüm krizlere aleyhinde durmaya hazırdır" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi'nin düzenleneceği Brüksel'de, Avrupa Birliği Konseyi binası önünde, gazetecilere açıklamada bulundu.

Davutoğlu, açıklamasında, bugünün tarihi bir gün olduğunu açıklama ederek, "Avrupa Birliği ile fazla kayda değer bir mülâkat yapacağız. 29 ülkenin Devlet Başkanı buraya gelecek. Bugün tarihi bir gün ve AB ’ye antre süreci dahil, Türkiye ile ilişkiler daha da canlanacak" diye konuştu.

Vizesiz Avrupa hayali gerçek oluyor!

"AVRUPA HEPİMİZİN ORTAK EVİDİR"

Görüşmelerde, Avrupa içi ve çevresindeki konuların ele alınacağını aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Dün bildiğiniz üzere, yeni hükümetimiz kurulduktan daha sonra programımızı imzaladım ve yarın güven oylaması yapılacak. Bugün AB liderleriyle birlikte kıtamızın geleceği için idareli krizleri konuşacağız ve bununla birlikte coğrafi, jeopolitik sorunları ele alacağız. Bunların içerisinde natürel oysa göç konusu da var. Bu sahiden yeni bir başlangıç değil uzun süredir devamlı bir sürecin baştan canlandırılması. Avrupa hepimizin ortak evidir."

"TÜRKİYE TÜM KRİZLERE KARŞI DURMAYA HAZIRDIR"

Karşilikli duruş için içten vakit. Bu görüşme hepimiz için umut oluşturuyor. Dayanışma içinde olmamız gerekli. Bugün yalnızca göç konusunda konuşmayacağız. Birleşmiş Avrupa idealine nasıl ivme kazandıracağız, bunu konuşacağız.

Katılım sürecinin canlanacağına inanıyorum. Biz bir Avrupa halkıyız. Kıtanın kaderi hepimizin kaderidir. Türkiye yalnızca göçmen krizi yok, bütün krizlere aleyhinde durmaya hazırdır.''

AB'DEN MÜLTECİLERE YARDIM SÖZÜ

Zirvenin açılışında konuşan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, "AB olarak ayrıca Türkiye'ye ayrıca de bölgedeki mültecilere destek etmeye devam edeceklerine" dair güvence verdi. Tusk, bu yıl içinde yaklaşık 1.5 milyon insanın yasa dışı yollarla Avrupa girdiğini söyledi.

ÜYELİK MÜZAKERELERİ

Zirvede gündemi belirleyecek diğer bir konu da durma noktasına gelen üyelik müzakerelerinin tekrar canlandırılması. Fasıllar üzerindeki vetoların kaldırılması ve yeni fasılların açılması Türkiye açısından öncelik taşıyor.

3 MİLYAR EURO KAYNAK

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için finansman sağlanması da kroki kararlarda yer alıyor. Belgede, "AB, açılış olarak 3 milyar euro kaynak sağlayacak" deniliyor. 

MERKEL

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile bugün bir uzlaşma sağlayarak, Avrupa'ya göçmen akınına bir düzen getirmek istediklerini söyledi.

Merkel, "AB-Türkiye eylem planının belli başlı unsurlarından biri de kaçak göç yerine hukuki göçmenliği nasıl ikame edebileceğimize ve Türkiye'deki mültecilerin durumlarını nasıl iyileştirebileceğimize ilişkin konular" dedi. Merkel, Türkiye'nin mülteciler konusunda AB'den destek beklemekte haklı olduğunu sözlerine ekledi.

ÇİPRAS

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, mülteci krizi konusunda Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki müzakerelerde, Türkiye'nin AB perspektifiyle ilgili kayda değer adımlar atılabileceğini söyledi.

sizlere www.ankaraport.net farkıyla sunulmuştur

Bu haber 13389 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ted Ankara Koleji’nden “çocuklar Susmasın” Etkinliği
Ted Ankara Koleji’nden “çocuklar Susmasın” Etkinliği
Afrin'de kaç terörist öldürüldü ? Beş köy daha temizlendi
Afrin'de kaç terörist öldürüldü ? Beş köy daha temizlendi