Ankara’da taksilerle ilgili dikkat çeken karar

Ankara’da taksilerle ilgili dikkat çeken karar

Ankara’daki tüm taksiler için yeni bir yönerge hazırlayan Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) radikal düzenlemeler getirdi. Artık herkes taksilerde şoförlük yapamayacak, belge şartı aranacak. 10 yaşından büyük araç çalıştırılamayacak. Taksiler i...

29 Aralık 2019 - 19:44

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), kent merkezi ve ilçelerdeki taksilerle ilgili kapsamlı bir ‘Ticari Taksi Yönergesi’ hazırladı. 12 Aralık’ta ABB Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın talebi üzerine hazırlanan ve oy çokluğuyla kabul edilen yönerge ile; taksi ruhsat sahipleri ile şoförlerin hak ve yükümlülükleri, taşıması gereken şartlar, çalışmaları sırasında uyması gereken kurallar, taksi ve taksi duraklarının standart, teknik özellik ve işletim sistemlerinin yapılması, indirme, bindirme ve bekleme yerlerinin düzenlenmesi gibi kurallar belirlendi. Yönergedeki bazı düzenlemeler şöyle:

TAKSİ MODELİ 10 YILI GEÇEMEYECEK

“Ücret tarifeleri UKOME’de görüşülecek. UKOME’nin alacağı karar dışında herhangi bir ücret tarifesi kesinlikle uygulanamayacak. Taksilere fabrika çıkışı dışında aksesuar malzeme takılamayacak. 31 Aralık 2020’den itibaren taksilerde 10 yaşından büyük araç çalıştırılamayacak. Aracın sağ arka kapısının iç tarafında görme engelliler için kabartma alfabeyle araç plakası ve ALO 153 yazılı levha bulundurulması zorunlu olacak. T plakalı taksiler merkez ilçeler (Çankaya, Gölbaşı, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan, Altındağ, Mamak, Pursaklar, Keçiören) dışındaki diğer ilçelere yolcu götürecek fakat dönüşte yolcu alamayacak. T plakalı harici ilçelere tahsisli taksiler merkez ilçelere veya tahsisi dışındaki diğer ilçelere yolcu götürebilecek fakat dönüşte yolcu alamayacak.

SUÇA KARIŞAN DURAĞI UKOME KAPATACAK

Bu haber 34790 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diş Sağlığınız İçin Ankara’da Profesyonel Çözüm
Diş Sağlığınız İçin Ankara’da Profesyonel Çözüm
Redent Klinik Yeni Şubesini Açtı !
Redent Klinik Yeni Şubesini Açtı !