Ankara’da tecavüzle suçlanan profesör, üniversitede...

Ankara'da tecavüzle suçlanan profesör, üniversitede 'taciz'den 5 disiplin cezası almış

Ankara'da kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye (23) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan ve savcılık kararıyla resen tahliye edilen Prof. Dr. Hasan B.'nin, görev yaptığı Ankara Üniversitesi'nde taciz soruşturmalarından 5 disiplin...

03 Temmuz 2019 - 19:04

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Hasan B., nisan ayında kendisine ait hayvan hastanesinde birlikte çalıştığı veteriner Ç.B.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla mahkemece tutuklandı. Hasan B.'nin avukatının talebi üzerine nöbetçi sulh ceza hakimliğince tahliye talebi, 2 kez reddedildi. Soruşturmayı yürüten savcı, Ramazan Bayramı öncesi Hasan B.'nin resen tahliyesine karar verdi. Hasan B., tahliye edildikten sonra 18 Haziran'da Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne dilekçe vererek emekliye ayrılmak istediğini belirtti. Üniversite yönetimi tarafından Hasan B.'nin dilekçesi işleme koyularak onayladı.

İLK ŞİKAYET 2006'DA TEZ ÖĞRENCİSİNDEN

Üniversite kayıtlarına geçen bilgilere göre, Hasan B.'nin tacizine uğrayan ilk kişi 2006 yılında tez öğrencisi S.H.H. oldu. S.H.H., danışman hocası Prof. Dr. Hasan B.'nin kendisine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla üniversite yönetimine dilekçe verip şikayette bulundu. Hasan B.'nin Ç.B.'ye yönelik eyleminin ardından üniversitede başlatılan idari soruşturma kapsamında bilgisine başvurulan S.H.H., o dönem 26 yaşında olduğunu belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Danışman hocamdı. Cinsel tacize uğrayınca okulu bırakmayı düşündüm; ancak başka bir hocamın desteğiyle şikayetçi oldum ve soruşturma açıldı. Soruşturmayı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Mithat Sancar yönetti. Hasan B.'nin suçu sabit bulundu ve 'kamu personelliğinden men' cezası önerildi. Fakat bu olay, Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) 'uygunsuz ve dikkatsiz davranış' suçundan 'maaştan kesme' cezası olarak geri döndü. O zamanlar bu kadar bilinçli değildim. Yönlendirme eksikliği nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunmadım. Daha doğrusu soruşturmanın bu kadar olduğunu düşündüm."

BREZİLYALI ÖĞRENCİ ÜLKESİNE DÖNMÜŞ

Bu haber 66318 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi Neden Önemli?
Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi Neden Önemli?
Hasta Bakıcı Ne Gibi Faydalar Sağlar?
Hasta Bakıcı Ne Gibi Faydalar Sağlar?