Araba Yedek Parçaları Araba Değerini Neden Etkiler?

Araba Yedek Parçaları Araba Değerini Neden Etkiler?

Yedek parça araç fiyatlarını nasıl etkiler? Yedek parça değişimi sonrası araç değeri düşer mi? Hangi yedek parça fiyatı nasıl etkiler

05 Şubat 2021 - 13:19

Arabalar pek çok parçadan oluşan araçlardır. Arabanın parçaları kullanımla beraber zamanla da bozulabilmektedir. Bozulan ya da değişmesi gereken bu parçaların değişmesi gerekmektedir. Ancak parçaların bulunması, orjinal parçaların araçlara takılması gerekir. Zira arabalardaki parçalar arabanın doğru ve düzgün çalışabilmesi için son derece önemlidir. Kaza gibi benzeri durumlarda hasar gören otomobilin ikinci el piyasasındaki değeri düşmektedir. Bu yüzden kullanıcılar araçta parça değişimi olmamasına dikkat ederler.  Kullanılan parçaların yetkili servis tarafından değiştirilmiş olması, orijinal yedek parça kullanılması aracın değerini teknik olarak düşürmez. Araçta ufak meydana gelen çizikler, kaportanın düzeltilmesi gibi basit tamir işleri aracın değerinin hesaplanmasında dikkate alınmaz. 


Arabada yedek parça kullanılmış olması arabanın değerine etki edebilmektedir. Bu etki kullanılan parçaya göre değişir. Örneğin yan aynasının değişmesi ile arabanın kapısının değişmesi aynı ölçüde değeri etkilememektedir. Ancak arabada parça değişimi olması yüzde şu kadar düşürür şeklinde bir orandan bahsedebilmek mümkün değildir. Her arabaya ve değişen parçalara göre arabanın değeri de değişmektedir. Ancak araç çok ciddi bir hasar geçmişine sahip ise ve yedek parçalar orjinal değil ise araç değeri elbette ki düşer. Örneğin iki araç var ve her ikisi de aynı model aynı kilometrede olsun. Bu araçların hasarsız değeri 100.000 TL olsun. Araçlardan birinin hasar kaydı 9000 TL ise bu hasar kaydına sahip araç en fazla 91.000 TL’ye satılabilir. 


Araç Değerini Olumlu Etkileyen Yedek Parçalar Nelerdir?


Araçların değerini olumlu etkileyen yedek parçalar araçların fabrika çıkışına benzer özellikler gösteren, donanımsal olarak aracı güçlendiren orijinal parçalardır. 
Araç değerini olumlu etkileyen yedek parçalar:


* Orjinal yedek parça
* Ek donanımsal parçalar


Yukarıda sayılan parçalar araç değerini olumlu etkileyen parçalardır. Örneğin fabrika çıkışında park sensörü olmayan bir araca, orjinal park sensörü eklenirse bu aracın değerini olumlu etkileyen yedek parçadır. 


Araç Değerini Olumsuz Etkileyen Yedek Parçalar Nelerdir?


Araç değerini olumsuz etkileyen yedek parçalar orjinal olmayan, iyi bir işçiliğe ve garantiye sahip olmayan parçalardır.
Aracın değeri anlamında olumsuz etki oluşturan yedek parçalar aşağıdadır.


* Orijinal olmayan yedek parça
* Orijinal olmayan boya
* Garantisi olmayan yedek parça
* Orjinal ikinci el yedek parça


* Bu parçalar araç değerini olumsuz etkilemektedir. 


* En Ucuz Yedek Parçalar Hangi Araç Modellerinindir?


Kullanıcılar araç satın alırken dikkat ettikleri bir diğer husus yedek parça maliyetidir. Olası bir kaza veya kullanıma bağlı araçta parça değişimi söz konusu olabilir. Peki en ucuz yedek parçalar hangi araçlarda vardır? Öncelikle bu sorunun cevabı yurt dışından tedarik edilmeyen Türkiye’de üretilen araçların yedek parçalarının maliyeti nispeten daha ucuzdur. 


Ucuz yedek parçalara sahip araç modelleri:


* Isuzu Markasının D-Max Model Aracı
* Toyota Markasının Corolla, Verso ve CH-R Model Araçları
* Honda Markasını Civic Sedan Model Aracı
* Renault Markasının Megane Hatchback, Megane Sedan, Clio Model Araçları
* FIAT Markasının Egea Hatchback, Egea Sedan, Doblo ve Fiorino Model Araçları
* Ford Markasının Transit ve Tourneo Model Araçları
* Hyundai Markasının i20 ve i10 Model Araçları

 

Bu haber 96660 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aydınlatma direğine çarpan yolcu otobüsü yandı: 1 ölü, 3'ü ağır 17 yaralı
Aydınlatma direğine çarpan yolcu otobüsü yandı: 1 ölü, 3'ü...
Nikotin Bandı Sigara Bırakmada Etkili Mi?
Nikotin Bandı Sigara Bırakmada Etkili Mi?