Bilirkişi kusurlu buldu... Bakanlık izin vermedi... Savcılık...

Bilirkişi kusurlu buldu... Bakanlık izin vermedi... Savcılık peşini bırakmadı

BAŞKENTTE 9 kişinin hayatını kaybettiği yüksek hızlı tren kazasına ilişkin soruşturmada savcılık, dönemin TCDD Genel Müdürü ve iki yardımcısı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan soruşturma izni istedi. Ancak Bakanlık kazada “kusurları bulunmadığı”...

29 Aralık 2019 - 19:44

13 Aralık 2018 tarihinde meydana gelen YHT kazası sonucu 9 kişi hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili olarak 3’ü tutuklu, 7 TCDD yöneticisi olmak üzere 10 kişi hakkında Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. Savcılık, dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, yardımcıları Ali İhsan Uygun ve İsmail Çağlar hakkında soruşturma yapılabilmesi için soruşturma izni gerektiği gerekçesiyle dosyalarına ayırılmasına karar vermişti.

BAKANLIK İZİN VERMEDİ, SAVCILIK İTİRAZ ETTİ

Üç üst düzey yönetici için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu, görevi ihmal suçu yönünden soruşturma izni talebiyle Ulaştırma Bakanlığına başvurdu. Bakanlık da üç bürokratın, “kusurlu olmadıkları” gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Savcılık, üç bürokrat hakkında soruşturma izni verilmemesi kararının iptali için Ankara Bölge İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkemenin talebi kabul etmesi durumunda üç bürokrat hakkında soruşturma yapılması mümkün hale gelebilecek. İdare mahkemesi, savcılığın itirazının reddetmesi halinde ise üç bürokrat yargılanamayacak.

BİLİRKİŞİ KUSURLU BULDU

İddianamede yer alan akademisyenlerce hazırlanan bilirkişi raporunda, dönemin TCDD Genel Müdürü Apaydın hakkında, “Ankara - Sincan hızlı tren hattını imalat tamamlanmadan ERTMS/ETCS sistemi gerekleri olmadan işletmeye açtığı için TCDD Genel müdürü İsa Apaydın kusurludur. Kazanın birinci kök nedeni hattın eksiklikler olduğu halde açılması diğer bir ifade ile hattın açılması için acele edilmesidir” tespitine yer verildi.

KAZADAN SONRA TERFİ ETTİ

Raporda, meydana gelen kazanın ikinci kök nedeni olarak Yeni Kurulan Trafik Yönetim sistemi olduğu, bu sisteminden kurulmasında sorumluluğu bulunan dönemin Genel Müdür Yardımcısı olan kazadan sonra Genel Müdürlüğü koltuğuna getirilen Ali İhsan Uygun’un da kusurlu olduğu belirtildi. Raporda kazananın üçüncü kök nedeni de Ankara YHT Garı Doğu Cihetinde yapılan manevraların batı cihetine alınması olduğu, manevraların doğrudan batıya alınmasında sorumluluğu bulunan TCDD Genel müdürü İsmail Çağlar’ın kusurlu olduğu anlatıldı.

Bu haber 47283 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diş Sağlığınız İçin Ankara’da Profesyonel Çözüm
Diş Sağlığınız İçin Ankara’da Profesyonel Çözüm
Redent Klinik Yeni Şubesini Açtı !
Redent Klinik Yeni Şubesini Açtı !