Eylül Ayı Konut Satışı Fiyatları Değerlendirmesi

Eylül Ayı Konut Satışı Fiyatları Değerlendirmesi

Eylül Ayı Konut Satışı Fiyatları Değerlendirmesi

23 Ekim 2018 - 13:41 - Güncelleme: 23 Ekim 2018 - 19:30

Türkiye’nin son yıllarda sık kullanılan emlak arama motorlarından biri haline gelen Flatfy, Eylül ayı için konut raporlarını açıkladı. Türkiye’de bulunan emlak piyasası hakkında detaylı veriler sunan platform, Türkiye emlak piyasası ile ilgili oldukça işe yarar izlenimler sunuyor. Gayrimenkul piyasasını takip etmekte oldukça işe yarar olan bu verilere baktığımızda TUİK emlak verilerini piyasaya anlatmak içinde oldukça işe yarar olduğu gözüküyor. Türkiye emlak piyasası TUİK verilerinde de göze çarpan ciddi bir durgunluk noktasından geçiyor. Bu durgunluğa karşı bankalar sessiz kalırken emlak ve inşaat şirketleri kendi içlerinde çözümler getiriyor. 

Bu çözümler 2 aydır tam olarak aktif olmuş olsa bile emlak sektörünün şu an için piyasadan istediği geri dönütü aldığını söylemek uzmanlar tarafından oldukça zor gözüküyor. Emlak uzmanları emlak piyasasında yapılan bu yeniliklerin ancak yeni sezonda kendini gösterebileceğini söylüyor. Şu an için ise bu veriler sonucunda ve Flatfy  tarafından gelen analizlere bakıldığında emlak fiyatlarında ciddi bir durgunluğun devam ettiğini söylemek mümkün. 

Verilere bakıldığında en çok dikkat çeken baremin İstanbul ve İzmir arasında kalan Ankara olduğu gözüküyor. Türkiye’nin ikinci büyük şehri Ankara, birinci ve üçüncü büyük şehri İzmir ve İstanbul’dan çok daha düşük konut fiyatı ortalaması sunuyor. Arada olan farkın 100’den fazla olmasının birçok sebebi bulunsa bile bu oranın son zamanlarda Ankara’da nüfusu arttıran önemli etkenlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Buna rağmen Ankara’da yapılmakta olan birçok konut projesinin hala tamamlanmamış olması ve tamamlandığında piyasaya girişi ile Ankara satılık daire
fiyatlarındaki düşüşün devam edebileceği düşünülüyor. Ankara’da konut için uygun arsanın fazla olması gelecek yıllarda Ankara’nın konut için altın şehir olarak değerlendirilmesine neden olabilir. 

Türkiye’nin diğer ucuz konut imkanlarını sunan şehirleri ise sırasıyla Kayseri, Konya ve Gaziantep olarak gözüküyor. Bu şehirlerde özellikle yazıda verdiğimiz odalara göre ev fiyatları tablosunda görüleceği üzere 1 ve 2 odalı konutlarda oldukça düşük fiyatlar bulunuyor.  

Tabloda Antalya’nın turizm sezonunu Eylül ayında kapatmasına rağmen fiyatlarda olan durgunluğun devam ettiğini görmek mümkün. Bütün yaz sezonu boyunca Antalya konut fiyatları çokça tartışılsa bile sezonun bitişinde baktığımızda durgunluğun devam edeceğini düşünen uzmanların haklı çıktığını söylemek gerekiyor. 

Adana ve Bursa’nın ise uzun zamandır 200 Bin TL civarında bulunan konut fiyatları ortalamasına devam ettiği gözüküyor. 

Odalara göre ev fiyatları incelendiğinde 1 odalı evlerin geçen aya göre fiyatlarının arttığı gözüküyor. Bu artışın en büyük sebebi ise üniversiteli öğrencilerin okul sezonu ve tayin sezonunun birbirine oldukça yakın zamanlara gelmesi olarak değerlendirilebilir. Buna rağmen Kayseri, Gaziantep ve Konya gibi illerde 1 odalı evlerin oldukça uygun fiyatlarda olduğu gözüküyor. Bunun nedeni şehirde 1 odalı ev tercihinin oldukça az olması ve aynı zamanda bu yerleşimlerin şehrin içinde değil uzakta olan konutlarda olması olarak söylenebilir. 

2 Odalı evlerde ise en ilginç görüntüyü yine Ankara veriyor. 1 odalı evlerin 160 bin civarında olduğu şehirde 2 odalı evlerin 125 bin civarında olması birçok kişiyi ilk başta şaşırtıyor olsa bile bunun en büyük nedeni konut tercihlerinde 2 odalı evlerin eski olmasından dolayı daha az tercih ediliyor olması olarak görülüyor. Ankara’da küçük evlerde artık daha çok Amerikan mutfağa sahip rezidansların tercih edilmeye başlandığı gözüküyor. Emlak sektöründe oldukça yeni bir soluk olan bu dairelerin bulunduğu ortamlarda genelde sosyal tesis imkanları da bulunuyor. 

3 Odalı ev fiyatları ise Türkiye’de konut alışkanlığının ana noktası oluyor. Konutlar arasında en çok dengenin bulunduğu barem 3 odalı evler oluyor. Türkiye’de en çok bulunan oda türü olarak bilinen 3 odalı evlerin fiyatları 200 ile 350 bin arasında değiştiği gözüküyor. 4 Odalı evlerde ise bu fiyatların çok ciddi bir makas ile açıldığını söylemek mümkün. 3 ve 4 odalı evlerin fiyatları arasında 150 bin lira farkın olduğu şehirler bulunuyor. 

Türkiye Emlak Durgunluğu Ne Zaman Son Bulur?

Türkiye emlak durgunluğu açıklanan her veri sonucunda en çok tartışılan konu oluyor. Bu durgunluk ile ilgili her kesimin farklı görüşleri olsa bile emlak cephesinin Türkiye’de konut satışlarının her zaman yüksek oranlarda olacağına dair açıklamalar geliyor. Emlak şirketleri yakın zamanda satışların artacağının ve fiyat endekslerinin yoluna gireceğinden oldukça emin. Buna rağmen emlak uzmanlarının yorumlarına bakıldığında Türkiye’de bulunan emlak durgunluğunun aşılması için daha çok çaba sarf edilmesi gerektiği gözüküyor. Emlak uzmanları yaşanan durgunluğun birçok sebebinin bulunduğu fakat emlak şirketlerinin bu sebeplere yönelmek yerine genel geçer projeler uyguladığını söylüyor. 

Gelecekte emlak durgunluğunun Türkiye’de son bulması muhtemelen gerçekleşecek bir olay fakat bunun zamanına emlak piyasası ve kamuoyu beraber karar verecek. 

Bu haber 17980 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aydınlatma direğine çarpan yolcu otobüsü yandı: 1 ölü, 3'ü ağır 17 yaralı
Aydınlatma direğine çarpan yolcu otobüsü yandı: 1 ölü, 3'ü...
Nikotin Bandı Sigara Bırakmada Etkili Mi?
Nikotin Bandı Sigara Bırakmada Etkili Mi?