İcra Davası Nasıl Açılır?

İcra Davası Nasıl Açılır?

İcra Davası Nasıl Açılır?

25 Şubat 2019 - 15:41

İcra davası açmak, borcunu tahsil edemeyen ve nu konuda devlet kuvveti yardımı ile borçlarını tahsil etmek isteyen kişiler için mümkün olmaktadır. İcra takibi başlatma aşamaları kurallar çerçevesinde icra dairesine yapılacak olan takip talebi ile başlamaktadır. Kişiler bizzat icra takibi talebinde bulunabilmektedirler. Fakat takibin başlatılması için gerekli olan prosedürlere uygunluk sağlanması, alacaklının herhangi bir hak kaybına uğramaması için avukat aracılığıyla sürecin başlatılması tavsiye edilmektedir.

İcra Takibi Nasıl Başlar, Süreç Nasıl İşler?

İcra davası 2019 yılında hak sahipleri tarafından açılabilmekte ve bu dava türü için yetkili makam olan İcra Dairelerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. İcra takibinin başlatılabilmesi için uyulması gereken bazı yasal prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürler hangi tür takip yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. Takip çeşitleri şu şekildedir;

İlamsız İcra Takibi: Doğrudan icra dairesine yapılabilecek başvuru ile takibin başlatılabildiği icra türüdür. Bu takibin başlatılabilmesi için alacaklının takipten öncesinde mahkeme açıp bir ilam elde etmesi zorunluluğu yoktur.

İlamlı İcra Takibi: Alacaklı olan kişinin dava açması ve dava sonucunda ilam elde etmesi gerekmektedir. Sonrasında elde edeceği ilam ile icra takibine başvurmalıdır.

Kambiyo Senetlerine Mahsus İcra Takibi: Alacaklının elinde bir kambiyo senedi var ise ilamsız olarak icra takibi başlatabilmektedir.

İcra takip işlemleri sırası icra takip süreci başlatıldıktan sonra borçlu olan kişiye ödeme emri gönderilmesiyle devam eder. Bu emir borçlu olan kişiye borcunu ödemesi ya da borca itirazı varsa itiraz etmesi için süre vermektedir. Kişi ilgili süre içerisinde itiraz da bulunmaz ya da borcunu ödemez ise icra dairesi tarafından mallarının haczedileceğine dair ihtar gönderilmektedir.

İcra Davalarında Profesyonel Desteğin Önemi

İcra davaları bazı prosedürlere ve süreçlere uygunluk sağlanması gereken davalardır. İcra davası nasıl açılır sorusu için en güzel cevabı alanında uzman bir avukat verecektir. Çünkü dava dosyasının detaylı şekilde hazırlanması ve prosedürlere uygunluk sağlaması gerekmektedir. Alanında uzman İcra Avukatı Ankara başvurmanız dava sürecinizin çok daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi açısından önemlidir.

 

 

https://ilkayuyarkaba.av.tr/

Bu haber 24745 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diş Sağlığınız İçin Ankara’da Profesyonel Çözüm
Diş Sağlığınız İçin Ankara’da Profesyonel Çözüm
'Vali özel kalem müdürüyüm' dedi, trafiği birbirine kattı
'Vali özel kalem müdürüyüm' dedi, trafiği birbirine kattı