Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri ...

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri ...

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri

08 Aralık 2020 - 09:27

Kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri her bünyede farklı olabilir. Normalden daha sık şekilde idrara çıkma ihtiyacı doğuran bu durum gece veya gündüz vakitlerinde yaşanabilir. Uyku düzenini, iş hayatını ve gündelik yaşamı olumsuz etkileyen bu durumla ilgili vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca kadınlarda sık idrara çıkma bazen tıbbi durumların işareti olabilir. Geceleri uyku bozukluğuna neden olan bu durumla ilgili uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Konuyla ilgili detaylı bilgileri öğrenmek için www.probiyotix.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kadınlarda Sık Sık İdrara Çıkma Nedenleri

* Kadınlarda sık sık idrara çıkma nedenleri;

* Mesane kanseri

* Mesane taşları

* Radyasyon tedavisi

* İdrara çıkma fonksiyonu bozukluğu

* Gebelik

* Diyabet

* Kaygı bozukluğu

* Böbrek enfeksiyonu

* Beyin sistemi sorunları

* İnterstisyel sistit

* İdrar söktürücü ilaçlar olarak sıralanmaktadır.

Kadınlarda sık sık idrara çıkma durumu aynı zamanda bazı belirtilerle başlar. Bulantı, kusma, ateş, halsizlik, yorgunluk ve benzeri durumların yaşanması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bu nedenlerin dışında normalden fazla sıvı tüketen kadınlarda da sık sık idrara çıkma gözlemlenir. En ciddi sebepler aşırı aktif mesane, mesane enfeksiyonu ve mesane inflamasyonu olarak sıralanır. Aşırı bir mesane demek, mesanenin kasılması sırasında sinirlerin sıkça hareket etmesi demektir. Bu durum daha fazla tuvalet ihtiyacını beraberinde getirir.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma ve Diyabet

Şeker hastalığı, kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri arasındadır. Çünkü idrara şeker geçişi olduğundan idrar şikayetleri de kısa sürede ortaya çıkacaktır. Gece daha fazla idrarın üretildiği Nokturnal Poliüri adı verilen hastalık ayrıca sıkışma hissi ve idrar kaçırmaya sebep olabilir. Kadınlar bu süreçte depresyona girebildiği gibi dikkat eksikliği de yaşayabilir. Teşhis süreciyle beraber hızlıca tedavisi yapılmalıdır.

Sık Sık İdrara Çıkma ve Kanser

Sık sık idrara çıkma durumunda mesane kanserinden şüphe duyulabilir. Yapılacak tetkiklerle beraber mesane kanseri teşhisi konulan kadınlarda tedavi aşamasına geçilir. Ayrıca idrara sık sık çıkma, idrardan sonra rahatlayamama ve idrarda yanma gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Taş Hastalıkları

Kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri arasında taş hastalıkları da yer almaktadır. Aslında yaşlı hastalarda görülen bu durum aşırı aktif mesane sonucunda ortaya çıkar. Ameliyat ile tedavisi mümkündür fakat şikayetlerin bir kısmı tedaviden sonra da devam edebilir. Kadınlarda ilaç tedavisi önerilir. Taş hastalıklarıyla beraber idrarda kanama, idrarda rahatsızlık hissi ve sık idrar yapma isteği gibi durumlar yaşanır. Ultrasonografiyle taşların varlığı tespit edilebilir. Teşhisten sonra endoskopik yöntemlerle gerekli müdahaleler yapılabilir.

Probiyotix.com, tüm sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz büyük bir platformdur. Siteyi ziyaret ederek kategorileri inceleyebilir ve merak ettiğiniz sağlık sorunlarının belirtileri, nedenleri, tedavisi ve daha pek çok konuda detaylı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Bu haber 98974 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2022'DE EN ÇOK YAPILAN HUKUKİ İŞLEMLER
2022'DE EN ÇOK YAPILAN HUKUKİ İŞLEMLER
Yeğene Doğum Günü Hediyesi Tavsiyeleri!
Yeğene Doğum Günü Hediyesi Tavsiyeleri!