’Libya mülteciler için güvenli bir ülke değil’

'Libya mülteciler için güvenli bir ülke değil'

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Trablus’ta artan çatışmaların ardından, son 72 saat içinde Libyalıların, mülteci ve göçmenlerin hayatının tehlikeye atıldığını ifade etti.

01 Eylül 2018 - 19:05

Trablus’ta 26 Ağustos Pazar günü karşıt silahlı gruplar arasında meydana gelen şiddetli çatışmalar ve yerleşim bölgelerinde gerçekleşen ağır topçu ateşi çok sayıda can kaybına neden oldu. MSF Libya’nın güvenli bir ülke olmadığını ve Avrupa ülkelerinin Libya’da sıkışıp kalan en kırılgan durumdaki insanlara yardım etme sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Çatışmalar, ülkede mahsur kalmış bulunan ve Trablus’un çeşitli bölgelerindeki kapalı gözaltı merkezlerinde keyfi olarak alıkonulan yaklaşık 8 bin mülteci, sığınmacı ve göçmenin hayatını daha da ciddi şekilde tehdit ediyor. Pazar günü çatışmaların başlamasının ardından bu insanların bir bölümü, ağır bombardıman altında tutulan bir bölgede, gıdaya erişimleri olmaksızın 48 saatten uzun süre mahsur kaldı. Serbest bırakılanlar ise yakınlardaki mahallelere kaçarken iki ateş arasında kalma tehlikesi geçirdi.

"LİBYA GÜVENLİ BİR ÜLKE DEĞİL"

MSF’nin Libya Temsilcisi İbrahim Yunus, "Yaşanan çatışmaların da ortaya koyduğu gibi Libya göçmenler, mülteciler ve sığınmacılar için güvenli bir yer değil. Libya’da bulunan göçmen, sığınmacı ve mültecilerin pek çoğu savaşla parçalanan ülkelerden kaçmış ve/veya aylardır dehşet verici şartlar altında yaşayan insanlar. Üstelik bu kapalı gözaltı merkezlerine konmadan önce insan kaçakçılarının elinde tutulmuş bulunuyorlar. Halihazırda son derece kırılgan olan bu insanlar şimdi kendilerini yine bir savaşın içinde buluyor ve kaçma imkanları olmayan kapalı yerlerde tutuluyorlar" dedi.

Bu haber 12180 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Vali özel kalem müdürüyüm' dedi, trafiği birbirine kattı
'Vali özel kalem müdürüyüm' dedi, trafiği birbirine kattı
Redent Klinik Yeni Şubesini Açtı !
Redent Klinik Yeni Şubesini Açtı !