MTV zam oranı belli oldu! İşte MTV yeni ödeme tablosu...

MTV zam oranı belli oldu! İşte MTV yeni ödeme tablosu...

MTV zam oranının ne yönde değişeceği merak ediliyordu, beklenen haber geldi. Araç sahiplerini sevindirecek bir gelişme yaşandı ve MTV zam oranı düşürüldü. Peki hangi araçlar ne kadar ödeme yapacak? İşte MTV yeni ödeme planı...

14 Ekim 2017 - 13:35

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) zammı sonrası araç sahipleri ne kadar ödeme yapacağını merak ediyordu. Beklenen açıklama geldi: Yüzde 40 olarak öngörülen MTV zammı yüzde 25'e düşürüldü. Peki hangi arça için ne kadar MTV ödemesi yapılacak? İşte MTV yeni ödeme planı...


İŞTE MTV'LERDE YENİ TABLO

Verilen önerge ile MTV artışı 1300 cc altındaki araçlarda yüzde 15, daha yüksek motor hacimli araçlarda ise yüzde 25 olarak uygulanacak. Tasarıdan önce motor hacmi 1300 cc ve altındaki 1-3 yaş araçlardan 646 TL, 1300 cc-1600 cc arası araçlardan 1035 TL, 1601 cc-1800 cc arası araçlardan 1827 TL, 1801-2000 cc arası araçlardan da 2878 TL yıllık MTV alınıyordu.

Yüzde 40 oranının yüzde 15 ve 25 olarak güncellendiği yeni torba yasaya göre ise 1300 cc ve altındaki 1-3 yaş araçların vergisi 743 liraya, 1300 cc-1600 cc arası 1293.75 liraya, 1601 cc-1800 cc arası 2283.75 liraya, 1801-2000 cc arası 3 bin 597 liraya çıkacak.

GELİR VERGİSİ DÜZENLEMESİNDEN VAZGEÇİLDİ

Gelir Vergisi Kanunu'nun üçüncü dilimindeki ücretler için yapılacak vergi kesintisi oranının yüzde 27 yerine yüzde 30 olarak uygulanmasına ilişkin madde, Ak Parti'nin verdiği önergeyle, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba tasarı dan çıkarıldı.

Üçüncü dilimdeki vergi kesintisi oranı, mevcut durumdaki gibi yüzde 27 olarak uygulanmaya devam edilecek.

Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki oranın yüzde 27’den yüzde 30’a çıkartılması, ücretlilerin büyük kısmını etkileyecek, işverenle net ücret üzerinden anlaşmayanların ücreti azalacaktı. Eğer tasarı yasalaşsaydı aylık brüt 2 bin 875 TL ve üzerinde ücret alanlar, gelecek yıl 39 ile 2 bin 500 TL arasında ilave vergi ödeyeceklerdi.

Bu arada torba tasarının görüşmeleri sırasında Maliye Bakanı Ağbal, 2018 Bütçesinin 16 Ekim Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na sunulacağını belirterek 24 Ekim'de de Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda sunum gerçekleştireceklerini söyledi.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) NEREYE VE NASIL ÖDENİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her sene Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksit halinde ödenmektedir. Dileyen vatandaşlar tek seferde de MTV ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapmak isteyen bireylerin birçok tercihi bulunmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi anlaşmalı PTT veya bankalar üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB İnternet sitesi üzerinden ve vergi daireleri üzerinden ödenebilmektedir. Dilediğiniz yolu seçerek anında MTV ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi dairelerine giderek araç plakanızı söylemeniz durumunda vergi borcunuz gözükmekte ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak için ise vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir.

Açılan pencerede plakanız, kimlik numaranız ve tescil tarihi gibi alanları doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Ardından TAMAM butonuna basarak güncel borcunuza ulaşabilir ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla da MTV ödemesini gerçekleştirmeniz mümkündür. Günümüzde çoğu banka vergi tahsili ile yetkilendirilmiş durumdadır. Şayet online bankacılık kullanıyorsanız, giriş yaparak bu ödemenize ulaşabilir ve anında ödeyebilirsiniz. Aynı şekilde bankaların şubelerinden de ödeme yapmanız mümkündür.

Bu haber 73261 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SGK, emekliye ayrılıp maaşının bağlanmasını bekleyenler için maaş bağlanana kadar avans verme kararı aldı.
SGK, emekliye ayrılıp maaşının bağlanmasını bekleyenler için...
Adem Ljajic maça devam edemedi
Adem Ljajic maça devam edemedi