Oyun Çağındaki Çocuğun Gelişimi Nasıl Yönlendirilir ?

Oyun Çağındaki Çocuğun Gelişimi Nasıl Yönlendirilir ?

Gelişmekte olan çocuğun en önemli evresi oyun çağıdır.

10 Ekim 2016 - 17:32 - Güncelleme: 11 Ekim 2016 - 11:06

Çocuk, oyunla tüm yeteneklerini geliştirir. Oyunla öğrenir. Oyunla sosyalleşir. Bu nedenle çocuğun oyun oynaması engellenmemeli aksine desteklenmeli, uygun ortam ve olanaklar sağlanmalıdır. Ancak oyun tümüyle denetimden uzak, kontrolsüz ve zararlı etkilere açık da olmamalı, bedensel ve tinsel gelişmeyi sağlayacak, sosyalleşmeyi gerçekleştirecek niteliğe sahip bulunmalıdır.

1. Oyun çağındaki çocuğa olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması, olumlu etkenlerin sağlanması ve gelişimi destekleyecek yönlendirmelerde bulunabilmek için uzaktan bir denetimin yararı vardır. Bununla birlikte, çocuğun oyununa doğrudan karışmak yerine dolaylı denetim tercih edilmelidir.

Çocuğun içinde, boşaltma ihtiyacı duyduğu yoğun bir enerji bulunmaktadır. Hareket eyleminin kendisi bile çocuk için bir oyun ve eğlencedir. Kaldı ki bu enerjinin boşalmasına olanak tanınmazsa çocukta gerilim ve huzursuzluk görülür. Bu nedenle çocukların hareket etme ve enerji boşaltma gereksinmeleri kısıtlanmamalı, bunun için uygun ortam ve olanak sağlanmalıdır.

Çocukların; yazın çimde veya kumda, kışın halı kaplı bir koridorda diledikleri gibi koşmalarına izin verilmelidir. Plâstik bir topu tekmelemek, bisiklete binip gezmek, bir koridora bulunan balonların peşinden koşmak çocuğa büyük bir haz verdiği gibi onda biriken enerjiyi boşaltarak rahatlamasını da sağlar. Bu etkenlikler, anne baba ile birlikte yapıldığında sevgi ve güven ihtiyacını karşılar. Yaşıtlarıyla birlikte yapıldığında sosyalleşmesi' ne katkıda bulunur.

2. Yine bu evre, çocuğun soru sorma çağıdır. Çocuğa bir şeyler öğretmek için bu kadar elverişli başka bir dönem bulmak zordur. Her şeyi merak eden, her şeyi soran çocuğa; doğru, doyurucu, açık ve anlaşılır yanıtlar verilmelidir. Tartışmak istediği, anlayamadığı, kabullenemediği konular, düşüncelerine önem verilerek tartışılmalıdır. Sorularının yanıtsız bırakılması veya baştan savma, geçiştirici cevaplar, çocuğun öğrenme istek ve eğilimini köreltir.

3. Çocuk; mum boya, kuru boya veya sulu boya ile fırçayla, parmakla serbest resimler yapmaya, bu yaptıklarını anlatmaya yönlendirilmelidir. Aynı şekilde hamura, plastiğe, kile biçim verme, deniz kıyısında kumdan heykeller, şatolar, havuzlar inşa etme, çocuğun zihnî ve harekî yeteneklerinin gelişimi kadar, psişik bir haz ve doyum bulmasını da sağlar.

4. Oyun çağı dönemi içinde çocuğun gelişimi izlenerek renkler, geometrik şekiller, zaman, saat, günler, mevsimler, yönler gibi kavramlar öğretilebilir. Sayılar, harfler öğretilebilir.

5. "Yap-Boz" olarak adlandırılan parçalanmış bütünleri bir araya getirme oyunları gibi çeşitli yapılandırma oyunları; çocukta, çevresindeki varlık ve nesnelerin bölümleri ve bunların yerleri hakkındaki algılamaları bilinçlendirir. Varlıkların benzerlik ve farklılıklarının kavranmasını sağlar.

6. Okunacak öykü kitapları, dinleyecekleri masal CD’leri, izleyecekleri eğitsel çocuk filmleri; düş güçlerini, imgeleme yeteneklerini genişletir. Yaşama bir başka boyutta hazırlar onları. Çeşitli bebeklerle ve kuklalarla, evcilik eşyalarıyla oynanan oyunlar, sosyal yaşamda ileride oynanacak rollerin ilk provalarıdır. Yapıcı etkinliğe olanak veren basit marangozluk âletleri, mekanik oyun gereçleri, top, atlama ipi, uçurtma, kızak, çember, paten, kaykay, bisiklet... Bütün bunlar, birer oyun aracı olduğu kadar çocuğa deney olanağı veren, onu ruhen ve zekâca geliştiren eğitim araçlarıdır da.

7. Çocuk bazen belirli bir etkinlik, bir nesne veya varlık-üzerinde yoğun ilgi ve merak duyar. Bu tür merak ve ilgiler olumsuz içerik ve öz taşımadıkça teşvik edilmeli, yararlı bir etkinlik hâlinde kökleşmesine çalışılmalıdır.

8. Denize, doğaya, spora, sanata yönelik eğilimler iyi yönlendirilirse, ilerde bir yaşam boyu haz kaynağı olabilecek etkinliklere temel olur. Saksıda, bahçede çiçek yetiştirilmesi, akvaryumda balık, kafeste kuş, kümeste tavşan, tavuk beslenmesi; çocuğun ufkunu genişletir, bilgisini derinleştirir, araştırma ve gözlemleme yetisi kazandırır, sorumluluk duygusunu kökleştirir, hayvan ve doğa sevgisini filizlendirir. Ancak bütün bu etkinliklerde temizlik ve sağlık daima ön plânda tutulmalıdır. Özellikle evde beslenecek hayvanlar konusunda çok titiz davranılmalıdır. Küçük ihmallerin yaşamı tehlikeye düşürecek sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Bu konularda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Şu unutulmamalıdır ki ; Oyun çağındaki bir çocuğun ihtiyacı olan en iyi ve en güzel oyuncak onunla oynayan Anne ve Babasıdır. Çocuğunuzla zaman geçirmeyin ! KALİTELİ ZAMAN geçirin.Oyun Çağındaki Çocuğu Destekleyen Etmenle konulu yazımızı burada sonlandırırken ebeveynler olarak her an izlendiğinizi, gözlendiğinizi ve örnek alındığınızı unutmadan hareket emenizi tavsiye ederiz. ….

Kaynak; Alim Anne blog yazarı Sena KARATAŞ bu yazıyı sizler için ı…. Yazarının kişisel bloguna buradan ulaşabilirsiniz.Oyun Çağındaki Çocuğun Gelişimi Nasıl Yönlendirilir ? konulu yazımızın sizlere ışık tutması dileğiyle…


 

Etiketler: oyun çağı çocuğu gelişim özellikleri, oyun çocuğu, oyun çağındaki çocuğa nasıl davranmalı, çocuğun gelişimi için neler yapılmalı, çocuğun gelişimini destekleme

Bu haber 18407 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harika Filmler İle Evde Sinema Keyfi!
Harika Filmler İle Evde Sinema Keyfi!
Nallıhan'da domuz sürüsü görüldü
Nallıhan'da domuz sürüsü görüldü