PANDEMİ SURECİNDE OTELLER ve TURİZMİ DURUMU

PANDEMİ SURECİNDE OTELLER ve TURİZMİ DURUMU

PANDEMİ SURECİNDE OTELLER ve TURİZMİ DURUMU

23 Aralık 2020 - 16:09

Pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörlerden biri de ne yazık ki Turizm sektörü oldu. Türkiye’ye gelen turist sayısında azalmanın yanında iç pazarda da misafirler pandemi nedeniyle tatile çıkmakta kararsız kaldılar. İdeal Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tuğles Güçlü ile bu sürecin İç Pazar turizm sektörüne yansımaları üzerine fikir paylaşımında bulunduk.


“2021 yılı yaz dönemi için geçen seneye göre misafirlerin daha rahat tatil yapacağına inanıyoruz”


Çünkü her geçen gün virüs ile yaşama alışmaya başladık ve maske bizim için günlük hayatın bir parçası haline geldi. Artık herkes hijyen önlemlerini alarak günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam etmek istiyor. Dolayısı ile 2021 yılında insanlar maskeleri ve diğer güvenlik önlemleri ile beraber kurallara uygun bir şekilde tatillerini hijyen önlemleri alan otellerde gerçekleştirecekler.


“Otellerimiz Bakanlık tarafından sağlanan Güvenli Turizm Sertifikası ile misafirlerini ağırlamaya hazır”


Şu anda Türkiye’deki tesislerin %90’a yakın bir kısmı Turizm Bakanlığının belirlediği kriterler çerçevesinde tüm hijyen ve koruma önlemlerini almış olup Güvenli Turizm Sertifikası sahibidir. Dolayısı ile misafirler bu sertifikayı sorgulayarak otellerde rahatlıkla konaklama yapabilir ve aileleri ile eğlenceli ve güvenli bir tatil geçirebilirler.


Örneğin Ankara otelleri bölgesine baktığımızda bölgede 20 oda ve üzeri olan neredeyse tüm tesislerin Güvenli Turizm Sertifikası sahibi olduğunu görüyoruz. Şu anda web sitemizde Ankara ilimizdeki 190 tesiste Güvenli Turizm Sertifikası bulunuyor.


“Erken Rezervasyon 2021 önceki yıllara göre daha yavaş ilerliyor”


Yaşanan süreçteki belirsizlik ve 2020 yılında rezervasyon yaptıran misafirlerin acentelere ve otellere yatırdıkları ücretleri geri alamaması sebebiyle bu yıl tüketici Oteller konusunda biraz daha çekimser. Rezervasyonların Mart Nisan ayları gibi hızlanacağını ve kampanyalarında bu tarihlerde en yüksek indirim oranlarına ulaşacağını düşünüyoruz. Dolayısı ile en iyi indirimler için 2-3 ay daha beklenebilir.


Termal Oteller ise havuz hamam sauna spa merkezi gibi kapalı alanlarının fazla olması sebebiyle rezervasyon sayıları biraz daha fazla etkilenen otellerimiz arasında bulunuyor. Her ne kadar sağlıklı konaklama avantajı olsa da Kaplıca otellerinin konaklama oda sayılarının artması için en erken Şubat mart ayları şeklinde beklenti içerisindeyiz.


“Dış pazar için havayolları yaz uçuş planlarını yayınlamaya başladı”


Otellerin yanı sıra Havayolu şirketleri de pandemi sürecinden oldukça fazla etkilendiler. Aşı dağıtımının başlaması ile beraber hem havayolu şirketlerinde hem de otellerde yabancı misafir rezervasyon oranlarının artacağını düşünüyoruz. Havayolu firmalarının bir kısmının aşı belgesi ile seyahate izin vereceğine dair duyumlarımız var. Eğer bu şekilde olursa yolcularda güvenli bir şekilde tatillerini gerçekleştirebilirler.


2021 yılı için beklentinin daha olumlu olduğunu belirten Otelfiyat.com firma sahibi Tuğles Güçlü Ankara ve İzmir de bulunan ofislerinde toplam 200 kişilik bir ekiple, bu yaz sezonu için çok iyi bir planlama yaptıklarını ve yıllık bazda 250.000 adet rezervasyon sayısına ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bu haber 117291 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Google Reklamları: Küçük İşletmeler Ne Yapmalı?
Google Reklamları: Küçük İşletmeler Ne Yapmalı?
Ankara Metrosu'nda Batıkent-Eryaman Arasında Zemin Güçlendirmesi Yapılacak
Ankara Metrosu'nda Batıkent-Eryaman Arasında Zemin Güçlendirmesi...