Ürtiker Nedir?

Ürtiker Nedir?

Ürtiker Nedir?

20 Mayıs 2019 - 17:06

Cilt rahatsızlıkları insanlarda rastlanan en sık rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Yaş grubu fark etmeksizin genci, yaşlısı ya da orta yaştan her insanın karşılaşabileceği birçok farklı cilt rahatsızlığı bulunuyor. Başlıca bireylerde gözlenen deri rahatsızlıkları kurdeşen, ürtiker, sedef be benzeri birçok çeşit bulunuyor.

En sık rastlananların başında olan hastalıklardan ürtiker ya da ürtiker bireylerde farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. Bu sebepler genel olarak kalıtsal rahatsızlıklar, stres olduğu tahmin edilse de ürtikerin net ve direk sebebi bilinmemektedir. ürtiker de erken teşhis ve tanı oldukça önemlidir. ürtiker tedavisi erken teşhis ile sebepleri belirlenmesi durumunda başarı oranı yüksektir.

Ancak her ne kadar başarı oranı yüksek olsa da ürtiker tedavisinin net bir yöntemi yoktur. Egzama rahatsızlığının başlıca belirtileri arasında şişlikler, kızarıklıklar, şiddetli kaşıntı, yanma hissi ve deride çatlamalardır. Halk arasında bilinen en büyük yanlışlardan biri egzamanın bulaşıcı bir rahatsızlık sanılmasıdır. Aksine egzama bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Belirtilerin olduğu şüphesinde olan hastaların mutlaka uzman hekimlere yani en iyi cildiye doktoru gözetiminde tedavi olmaları gereklidir. Egzamayla benzerlik gösteren bir diğer deri rahatsızlığı da kurdeşendir.

Kurdeşen rahatsızlığının başlıca sebepleri arasında stres yer almaktadır. Rahatsızlığı tetikleyen ve yayılmasına neden olan stres hastalık için oldukça tehlikeli bir etkendir. ürtiker tedavisi içinde erken teşhis önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Erken teşhiste rahatsızlığın derecesi belirlenir ve uygulanacak olan ürtiker tedavisi buna göre belirlenmektedir. Hafif ya da orta dereceli kurdeşenlerde alerjik ilaçlar ile hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Ancak ağır rahatsızlıklarda uzman en iyi cildiye doktoru gözetiminde kortizon tedavisi ve anti bakteriyel ilaçlar kullanılarak tedavi işlemi gerçekleştirilir. Egzama ile büyük benzerlik gösteren kurdeşeninde belirtileri genel olarak yoğun kaşıntılar, kızarıklıklar ve döküntüler şeklindedir. Kurdeşen rahatsızlığı da bulaşıcı olmayan bir deri rahatsızlığıdır. İster kurdeşen tedavisi ister egzama tedavisi olsun her ikisinde de erken teşhis ve tedavi başlangıcı hızlı sonuç almada önemli unsurlardır. İyi bir hekim yani en iyi cildiye doktoru ile tedavi sürecinin minimum seviyelere inmesi mümkündür.


Detaylı bilgi için; https://www.ertugrulaydemir.com/

 

Bu haber 19969 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aydınlatma direğine çarpan yolcu otobüsü yandı: 1 ölü, 3'ü ağır 17 yaralı
Aydınlatma direğine çarpan yolcu otobüsü yandı: 1 ölü, 3'ü...
Doğa içerisinde ve havuzu korunaklı Fethiye balayı villaları çiftlerin tercihi oluyor
Doğa içerisinde ve havuzu korunaklı Fethiye balayı villaları...