PANİK ATAKLA YAŞA(YAMA)MAK..
Aysun YALÇINKAYA YULAF

Aysun YALÇINKAYA YULAF

İÇİMDEN GELDİĞİ GİBİ...

PANİK ATAKLA YAŞA(YAMA)MAK..

26 Kasım 2018 - 21:11

Bir hastalık var, adını hepiniz duymuşsunuzdur: "Panik Atak" Adı çok bilinen ama aslında ne olduğu, nasıl bir şey olduğu çok da bilinmeyen bir rahatsızlıktır panik atak.
Bir çok insan panik atağı , panik yapma hali bile zannediyor. Hatta , atak geçiren insana; "sakin ol ya, ne var şimdi panik yapacak" diyen bile var.
Panik atak, panik yapma hali değildir! Panik atak, çok stresli insan olduğun için ortaya çıkan bir durum değildir. Panik atak, beynin kendi kendine yaptığı ve tedavisiz, düşünce gücüyle kendi başına yenebileceğin birruhsal hal de değildir. Panik atak, öyle basitçe bir "sana öyle geliyor" hali ya da "kalp krizi geçirdiğini sanıyorsun" falan filan da değildir. Panik atak, dışarıdan göründüğü kadar basit değildir kısaca. Öldürmez, süründürür insanı. Panik atağın, ne "olmadığı" hakkında sayfalarca yazabilirim; ama ne "olduğunu" anlatamam, çünkü bilimsel birikimin yanısıra, yaşamış olmak da gerekir anlamak için. Bu işin ilmini görmüş bir kişi değilim, bilimsel tanımlar yapamam; ama panik atak aslında (Bir dönem terapistim olan sevgili Anıl Saraç'ın da dediği gibi) "RUH KANSERİdir. Hayat kaliteniz düşer, hatta yok olur.
Basite alınacak, gülünecek, insanı "deli" yerine koyacak bir durum değildir. Panik atak yaşayan insanlar, sanıldığı gibi aciz, güçsüz insanlar değildir. Aksine, genelikle, sürekli güçlü kalmak zounda kaldığı için, bir sürü şeyi kontrol etmek veya yönetmek zorunda kaldığı için, belki de çok yalnız kalarak bir çok durumla başetmek zorunda kaldığı için "yorulacak" insanlardır. Yorulmuş, demiyorum..yorulacak insanlardır. Yorulup vazgeçemedikleri için panik atak olmuşlardır çünkü. Depresyondan çok farklı bir şeydir panik atak. Depresyon tükenmişlik yaratır, panik atak ise "teyakkuz". (Tabi depresyonun da binbir çeşidi vardır, o tamamen haddimi aşan bir konu..)
Panik ataklıysanız, sürekli kötü bir şeyler olacak duygusuyla yaşarsınız. Her an felaket senaryoları yazarsınız. Bir başkasına göre sadece gök gürlerken, size göre dünyanın sonu gelecektir birazdan. Sıradan birinin baş ağrısı migren yüzünden olabilirken, panik ataklının baş ağrısı kesin tümör belirtisidir.
Bu, evhamdan da farklıdır. Panik atak hastası, ölümden ziyade, ölümden korkmaktan korkar. O, nelerden korkulacağını oldukça iyi bilir, en kötüsü de bütün "en vahim" ihtimallerden haberdardır ve olumlu düşünme yetisini kaybetmeye başlamıştır artık. Daha önce belirttiğim gibi, yaşayan biri olarak, sayfalarca yazabilirim bu konuda, ama bilim insanlarına saygısızlık anlamına gelecek bir hadsizlik yapmaktan çekinirim.
Bugün, yaşadığımız toplumda, kendisini ifade edemeyen, anlaşılmayan, destek yerine köstek olunan, kaygı ve korkularıyla başbaşa kalan çok sayıda panik atak hastası vardır. Anlaşılmamak, hastalığa tuz biber eklerve daha da zorlaştırır yaşamı. Siz siz olun bir panik ataklıya anlayışsızlık yapıp ahını almayın derim..Ve bir panik atak hastası iseniz, sakın bir uzmandan yardım almadan veya alternatif diye gösterilen yöntemlerle, kendi başınıza yenmeye çalışmayın, çünkü öyle bir şey yok..
Kaygısız, huzurlu bir yaşam dileklerimle...

Bu yazı 9600 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar