Konumuz ; EREĞLİ / KONYA
Mehti Saraç

Mehti Saraç

Konumuz ; EREĞLİ / KONYA

24 Mayıs 2014 - 15:04 - Güncelleme: 24 Mayıs 2014 - 15:06


Güzel ve şirin bir ilçemiz, Bir taraftan il olmayı hak etmiş ama diğer taraftan da il olma hakkını seneler önce kaybetmiş olan bu gariban ilçemizden söz etmek istiyorum. 

Bu ilçede yaşayan insanlarımızın hayal dünyaları çok genişlemiş. Sanki gerçekleri bilmiyormuş gibi, var olan gerçeklerle de hiç yaşamamış  gibi bir görüntü ortaya koymaktadırlar.

Bu ilçede yaşayan yerli halkın toplum anlayışları, bilinçleri, tarzları bana çok farklı geldi.. Dünya görüşü ve yaşantı şekilleri çok değişik. Ve sanki bir hayal alemindeler.Ereğli insanı, gerçeklerden uzak, kurdukları hayallerini bir anda beyninde canlandırıp, bünyesine de ivedi olarak kabul ettiren, bu süslü hayallerini gerçekmiş gibi gören, bu olaylarının heyecanına da bir anda kapılan bir tür insanlar gurubu dur. Diyebilirim.
Hemencecik İl oluyorlar, işsizliği bitiriyorlar. Avrupa'nın en modern şehri haline geliyorlar. parmakla gösteriliyorlar. 
Ereğli'de herkesin yatı katı oluyormuş. TÜRK halkı da sırf bu İli görebilmek için can atar duruma geliyormuş, gibi KOS KOCA BİR HAYAL DÜNYASI İÇERİSİNDELER.

Galiba bu insanlar kendi ürettikleri hayallerine sadece kendileri inanıyor ve bu kendilerine özel tahsis edilmiş hayallerinide bir başkası ile paylaşmıyorlar.. Kendileri yazıyor ve sadece kendileri oynuyorlar. Adeta bir hayal ŞOV ilçesi gibiler. 

Bu hayalci çevre dediğimiz insanlar, il olmak için her sene ve her seçim döneminde mutlaka bir Bürokratik adım atarlar ve nedense attıkları adımlarda hep başarısız olur. Girişimleri her zaman sonuçsuz kalır.
Şimdi bu ilçe hakkında kendi ŞAHSİ fikirlerimi ön plana çıkarmak istiyorum. Bunun yanında birazda MANTIK ve BİLGİ'YE dayalı bir kaç meseleyi de sizlere aktarmak istiyorum. 
Bu ilçe, il olma yolunda senelerdir bir mücadele içerisinde. Tabii ki bu onların doğal hakkıdır ama biraz da mantıksız bir mücadeledir. 

Eğer bir ilçe, il olmayı hak etmişse Devlet bunun gereğini zaten yapacaktır..İl olmayı hak etmemişse, ikide bir bürokratik yollarla bu durumu bilmeyerek baltalamakta yersizdir.. 
Bazı çıkarcı girişimciler bana göre bu denli önemli konuları ayaklar altına almaktadırlar.
Bir kere bundan böyle T.C sınırları içerisindeki her alanın(İlçe, kasaba, köylerin) konumu, başta hizmet, ulaşım, araç, gereç, çevre düzenlemesi ve kirliliği açısından çok çok önemlidir. 
O bölgenin dağılım şekillerinden tutun yeni yerleşik düzenleri, il, ilçe, kasaba ve köylerin birbirine olan uzaklığı vs her alanda yapılabilecek her değişimin çok iyi hesaplanması gerekmektedir.

Devletimiz, o bölgelerdeki yaşayan iş adamlarına, bürokratlarına veya yöre halkının baskısına maruz kalarak kesinlikle yanlış karara imza atmamalıdır. TÜRKİYE GENELİ İÇİN ASIL AMAÇTA BU OLMALIDIR.. 

Ben şahsım adına 15-20 senedir(EREĞLİ) bu yöre halkından hep aynı kelimeleri duyarım. Hep aynı cümleler '''EREĞLİ il olmayı hak ediyor, EREĞLİ SAHİPSİZ, VEKİLLERİMİZ uyuyor vs vs.'''  

Arkadaşlar tabii ki bir insan olarak halkın isteklerinin önünde canla başla eğiliyoruz ama burada bu kelimeleri sarf eden insanlara da bazen gülmek zorunda kalıyorum. 
Neden gülmek zorundayım ? 

Kahvehane, çayhane, park ve bahçelerde sohbet edecek konu yok ta ondan. Tek konuları EREĞLİ neden il olmuyor ? 

E siz zaten hayalinizde Ereğli'yi il yapmışsınız. Daha il olmasına gerek varmı dır ?


Devlet Bu önemli kararları alırken, çoğu kez o il olacak ilçenin ve o bölgenin konumuna, yüz ölçümüne, gelişim potansiyeline, il ve ilçelere olan uzaklığına, vatandaşın mağduriyet durumlarına göre hareket eder ve bir karara varır. 

Ama geçmişte ne yapıldı ? Bazı siyasetçiler özellikle iktidarlar, bu yazdıklarımızın tam tersini uyguladılar. Seçim malzemesi olarak insanları boş sözlerle avuttular. Oyları aldıktan sonrada ortadan kayboldular.. Amaçları neydi ? Sırf o koltuklarını kaptırmamak içindi. 
İnşallah bundan sonra bu hataları yapacak olan iktidarlara ve fırsatçı kuyruklarına meydan vermemek gerekiyor. 

Son zamanlarda gene kapalı alanlarda, önümüzdeki yerel seçimler dolayısıyla yine farklı hesaplar yapılmaktadır. Bu konular yavaş yavaş gündemlere taşınmaktadır. 

İşte; İL olacak ilçeler, ilçe olacak kasabalar, kasaba olacak köylerin durumları vs vs şeyler konuşulmaktadır.
İktidar partisi, inşallah bu seçim döneminde vatandaşımızın bu hayallerini yıkmadan ve insanlığa yaraşır bir şekilde, adaletin ön gördüğü koşullarda bir planlama yaparak karşımıza çıkmasını istiyor ve diliyoruz..
Konumuzun esas muhatabı bugün EREĞLİ'DİR. İnşallah bundan böyle Ereğlilerin İL olma  hayallerini bu yazı ile birlikte kesinlikle akıllardan silmek ve bitirmek istiyoruz. 
Güzel ve tarihi zenginliklere sahip olan bu şirin ve tatlı ilçemizin ayaklar altına alınarak harcanmasını ve bir daha incinmesini istemiyoruz.
EREĞLİ’NİN bir ilçe olarak kalması en büyük ve en güzel bir zenginliktir. EREĞLİ ve EREĞLİ’LER için daha hayırlı olacağı kanaatindeyiz.
Büyük Şehir yaşantıları artık bitiktir. 
Bundan böyle bir ilçenin İl olabilmesi için uzun senelere ihtiyaçları vardır ve uzun senelere yayılmış projeler gereklidir. Uzun bir yapılanma ve çalışma söz konusudur. Çok büyük çabalar ister..

Yeni yapılan illerde Öncelikli kalkınma planları tek tek hayata geçirilirken, çok büyük sorunlarla karşılaşıldığını bilmenizi istiyorum. Bu yeni illerde Şehir yapısını düzenlerken vatandaşın tepkilerini de göz ardı etmemek gerekiyor. İleriye dönük çok büyük ve derin yaralara da sebebiyet verdiğini unutmayacağız..
 EREĞLİ için şahsi fikrimi sorarsanız şimdiki zaman, daha EREĞLİ’NİN il olma zamanı değildir.
Neden değildir ?

EREĞLİ geçmişte hakkını yitirmiştir, sırasını başkalarına kaptırmıştır. (SADECE BU İKİ KELİME) tüm bu sorulara verilen en iyi cevaplardır.

Zamanında bu bölgeye hâkim olanlar (Aksaray, Karaman il olmadan önce) yani vekilleri, bu yanlışı yapmasalardı şimdi bunları tartışmış olamayacaktık. 

Aslında Haritaya baktığınızda çok önemli konular ve çarpıklıklar da söz konusudur.

Haritayı elinize aldığınızda iyice bir bakın ve inceleyin. EREĞLİ'NİN en yakın illere uzaklığı KARAMAN 85 Km. NİĞDE 91 km, AKSARAY ve KONYA 153 km, ADANA yaklaşık 200 ve MERSİN 211 km'dir..
Bu illerin ortasına sıkışmış bir EREĞLİ vardır. Bu karmaşık düzen içerisinde elle tutulur bir başka güzel ve temiz bir başka ilçe yoktur. En iyi ilçe EREĞLİ’DİR. 
Şahsım adına ben HALKAPINARI ilçe olarak saymıyorum, EMİRGAZİ'Yİ ilçe olarak görmüyorum, tabii ki AYRANCI'da bunlara dahildir. Böyle bir kaç tane daha ilçeleri daha var. Bu ilçeler zamanın yanlış ve çıkarcı politikaların eserleridir.. karmaşık bir yapıları ve sınırları mevcuttur..

Benim gözümde bu ilçeler hala birer kasabadır.
 
Tüm bu karmaşanın içerisine bir de EREĞLİ’Yİ il yaparsanız, halkımızın diliyle her şey ''Arap çorbasına döner'' içinden çıkılmaz bir hal alır.
İlerde çok büyük sorunlara neden olur. 
Benim kanaatimce EREĞLİ'NİN o bölgede gelişmiş bir ilçe olarak kalması en isabetli bir karardır. Hiç bir farklı iktidar bu güzelim şemayı bozmamalıdır. 
Sözün kısası, Nüfus, gelişmişlik ve coğrafi konum olarak, bu bölgenin bir il olmayı hak edip etmediği konusunda bir fikir ileri sürmüyorum. Her ne kadar bu ilçe, il olma özelliklerinden bir kaç tanesini taşıyorsa da, gelecekte il olması halinde bazı yerleşim yerleri ve alanlarının bu bölgeye bağlanması konusunda terazide çok büyük dengesizliklerin ve yanlışlıkların oluşabileceğini sizlere hatırlatmak istiyorum.. 
Bu tür alınacak önemli kararlar, sadece devlet bütçesine büyük bir zarardır.. 

Şimdi Ereğlilere sesleniyorum ;

Farz edin ki, geçmişte hakkınızda bir dava açılmıştı ve siz o davayı kaybettiniz.. Şimdilik hakkınıza da razı olmak zorundasınız. 

Eğer zamanında bölgenin koca Yusufları duyarlı olabilselerdi şimdi bu meseleler konuşulmayacaktı.. 
Bu saatten sonra da Ereğli’nin il olması için belli bir müddet daha beklemesi gerekmektedir (En az bir 30 sene daha). Bu aşamalardan sonra Ereğli’ye yakın olan ilçe ve kasabaların, yani yanlış diğer politikaların kurbanı olan ilçe ve kasabaların gelişmişlik konusunda kendini toparlamasını beklemektir.
EREĞLİ'lerin il olma konusunda şimdilik bir beklenti içerisinde olmaları da doğru değildir. 
Ereğli'nin bu kargaşa sınırlar içerisinde il olma şeklini de düşünemiyorum. Harita üzerine bakıldığında ve beyninizde de bir hayali şema kurduğunuzda bunu görecek ve keşfedeceksiniz..Gelecek için hiçte parlak bir görüntünün ortaya çıkamayacağını sizde fark etmiş olacaksınız. 

O bölgedeki haritada bir değişikliğin olması halinde, İDDİA ediyorum AKSARAY VE KARAMAN resmen kurban edilmiş olacaktır. Böyle bir hata kabul edilemeyecektir. Devlet böyle bir riski asla göze almayacaktır. Hem Konya'ya çok ciddi bir zarar verilmiş olacak ve hemde Konya sınırları böyle bir yanlış dizayn karşısında büyük bir yara alacaktır. 

Saygı ve sevgilerimle 
 

Bu yazı 14238 defa okunmuştur .

Son Yazılar