Haksız İmtiyaz
Salih Ceylan

Salih Ceylan

Haksız İmtiyaz

05 Aralık 2015 - 18:34

Bir söz…

 

“Gözümün gördüğü hiçbir şeyden korkmam” Hz. Hamza


 

Hz. Hamza, peygamberin amcası ve Allah’ın aslanı(Esedullah) diye anılan sahabedir. Çok güçlü ve cesur olan Hamza yeğenine hakaret edildiğini duyunca gelir, hakaret eden kişiyi( Ebû Cehil) yaralar ve ardından Müslüman olur. Uhud Savaşı’nda Hind(Ebu Sufyan’nın karısı ve Muaviye’nin annesi) adlı bir kadının Vahşi adlı Habeşli bir köleyi görevlendirmesiyle şehit edilmiştir. Gariptir ki daha sonra Hind ve Vahşi, ikisi de Müslüman olacaklardır.

Ebu Leheb, peygamberin amcası ve İslam’ın en azılı düşmanlarından biri olan bir kâfirdir. Kendisine Tebbet Suresi’nde beddua edilmiştir.

Hz. Hamza ve Ebu Leheb, ikisi de peygamberin amcasıdır. Ama bir tanesi Allah’ın aslanıdır. Müslümanlara bir örnek ve şiar edinilmesi gereken bir söz hatta özellik bırakmıştır. Gözünün gördüğü hiçbir şeyden korkmamak, herkese nasip olamayan, kendini sadece Allah’a teslim ederek asıl özgürlüğüne kavuştuğuna inanan birinin şiarı olacaktır.

Soya bağlı yönetim, soya bağlı ayrıcalıklı sevgi, soya bağlı kayırma asla ve asla meşru olamaz. Bir insan yüce erdemlere sahipse o insanın soyundan önceki ve sonraki kişilerin de o erdemlere sahip olacağını varsaymak büyük hatadır. Ve buna bağlı bir iktidar, ayrıcalık, sevgi sağlıklı olmaz. Her birey, tek bir birey olarak sadece kendi yaptıklarıyla yargılanıp, hak ettiğini almalıdır, alır.

Bir ayet…

“Ey iman edenler; kendiniz, ana-babanız ve yakınlarınız aleyhinde de olsa Allah için şahid olarak adaleti gözetin. İster zengin, ister fakir olsun; onları Allah'ın koruması daha uygundur. Adaletinizde heveslere uymayın. Eğer dilinizi büker veya yüz çevirirseniz; Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.” Nisa Suresi/135

Bu yazı 7776 defa okunmuştur .

Son Yazılar