Zeka Soruları...

Zeka Soruları...

Zeka soruları ile kendinizi sınayın. Hangi zeka sorularını çözmeniz gerektiğini öğrenin.

19 Eylül 2020 - 16:19

Zeka kavramı, konuşma dilinde basit bir şekilde tanımlanmasına rağmen, kolayca ifade edilen bir terim değildir. Aslında zeka,insanlar arasındaki farklı şemaları tanımlayan bir yapıya sahiptir. Bu yapı zihinsel bir sürece işaret eder. Zeka soruları hem öğrenmeye hem de bilişsel sürece uyum sağlamasına yardım ediyor diye düşünülür. Pek çok araştırmacı, bu soruların bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişimi etkilediğini söyler. Ayrıca zekâ sorularının çözümüne ulaşan bir bireyin, yetenekli bir birey olduğu da düşünülür.


Zekâ Soruları Nelerdir?[
Zekâ sorularının, içinde barındırdığı mantıksal ve sözel muhakeme gereksinimleri ile zeki olan birey ile daha az zeki bireyi birbirinden ayırt ettiği düşünülür.  Bu konuda her araştırmacı olaya farklı bakmakta ve zekânın farklı yapılardan oluştuğunu düşünmektedir. Bu araştırmacıların bazıları bu soruların, duyuşsal yanı geliştirdiğini iddia ederken bazıları ise sosyal ve yaratıcı yanını geliştirdiğini belirtir. Bu yapıların kanıtlanması, gelişen teknolojide daha karmaşık hale gelmekle birlikte zekâ testlerinin de geçerlik payını düşürmektedir.


Zekânın ölçülmesi çeşitli tekniklerle yapılabilmekte olup bunlardan zekâ soruları kişinin zekâsını gelişigüzel ölçen bir yöntem olarak düşünülmemelidir. 


Örneğin, zekânın sözel muhakeme olduğu varsayılırsa bireyin akıllıca cevaplayacağı bir doğru cevabı olan birçok soru kullanılmalıdır.


Zekâ soruları bireyin sadece matematiksel yönünü değil aynı zamanda mantıksal ve soyut düşünme becerisini de geliştirmektedir. Ayrıca bu sorular her yaş grubundaki çocuklar için sorulur ve oyun haline getirilebilir. Bu sorular bireyin yaşamının bir parçası haline gelebilmektedir. Bu yönüyle bireyin gerçek yaşamında da olaylara bakış açısını farklılaştırmaktadır.


Bu sorular her yaş grubu için de uygun olabilmektedir. Her yaş grubuna hitap etmesinin yanında oyunları eğlenceli hale getirir. Sorular uzmanlar tarafından araştırmalar yapılarak hazırlanır. Bireyin yaşları dikkate alınarak farklı kategori ve dizaynda içerik üretimi yapılır.

Zeka Sorularının Çeşitleri


Zekâ sorularının birçok çeşidi olmakla birlikte bunlardan birkaç tanesini açıklayalım.


Görsel zekâ soruları: Bu sorularda bireye bir resim gösterilir ve bireyin dikkati, mantığı, görsel açıdan perspektifi, boyut kavramı, kelime bilgisi ölçülebilir. Bu görseller hareket halinde bireye verildiğinde soruların somut hale gelerek anlaşılır olmasını sağlar. Birey bu hareket sayesinde çok yönlü düşünme becerisine sahip olur.


Matematiksel zekâ soruları: Bireye bir görsel verilir ve bu görsel üzerinden dört işlem yeteneği, matematiksel becerisi, matematik işlem sırası ölçülür. Bireyin matematiksel bilgisi ile günlük yaşam bilgileri birlikte değerlendirilir. Bu değerlendirme ile birey, öğrenmeyi gerçekleştirmiş olur.


Zekâ bulmacaları: Bu sorular gazetelerde yer alan sorunlardan farklı olarak kişinin mantıksal bağ kurmasını sağlar. Kişi, öğrendiği sözel bilgiyi beyinde görsel olarak yapılandırır. Ayrıca sözel bilginin beyinde muhakeme edilmesini sağlar. Görsel, sözel ve anlama bilgisine de katkıda bulunur.


İnteraktif zekâ soruları: Bu sorular bireyin görsel, mantıksal, sözel muhakemesini ölçerek bilgiyi daha eğlenceli hale getirir. Bu sorular daha çok çocuklara hitap etse de yetişkinlerin de zeka becerilerini güçlendirdiği bilinmektedir. Üç boyutlu bir düşünce imkânı sunar. İlişkiler arasındaki bağı kurmaya yardımcı olur. İnteraktif zeka soruları sunan uygulamalar arasında en çok bilinen ve güvenilen MentalUP’tır. 


Bu uygulama hakkında bilgi edinin 


İnteraktif zeka soruları uygulaması MentalUP


Videolu zekâ soruları: Bu sorular görsel, bilişsel zekânın yanı sıra işitsel zekâyı da ölçümleme imkanı sunar. Birey, kendisine verilen farklı içerikteki kurgular üzerinden sorunun cevabı bulmaya çalışır. Bu sorularda şekil - zemin ilişkisi kurularak videoların hareketli yapılarından da faydalanılır.


Sonuç olarak zekâ soruları çoklu zekâ kuramını temel almış olmakla birlikte bireyin farklı ve özgün düşünmesine yardımcı olur. Zekânın yapılanmasında birçok boyut olarak gelişim göstermektedir. Zekânın bir bölümüne hitap etmez tam tersine bütünsel bir gelişim imkanı sunar. 

Bu haber 52310 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara Metrosu'nda Batıkent-Eryaman Arasında Zemin Güçlendirmesi Yapılacak
Ankara Metrosu'nda Batıkent-Eryaman Arasında Zemin Güçlendirmesi...
Ankara Büyükşehir'den Halk Ekmek'e 1 lira zam
Ankara Büyükşehir'den Halk Ekmek'e 1 lira zam